Evropski parlament prozvao Evropsku komisiju zbog odnosa prema vlasti u Srbiji

Evropski parlament izražava žaljenje zbog pomirljivog pristupa Evropske komisije prema vlasti u Srbiji.
Evropski parlament prozvao Evropsku komisiju zbog odnosa prema vlasti u Srbiji
Foto: 021.rs
Evropska komisija ima pomirljiv odnos prema srpskoj vlasti, uprkos njenom nazadovanju u oblasti vladavine prava, demokratije i osnovnih prava, kao i destabilizujućem uticaju na ceo region i poziva Komisiju da koristi jasniji jezik i da Srbiji dosledno ukazuje na nedostatke, izostanak napretka, pa čak i nazadovanje.
 
To se, pored drugog, navodi u rezoluciji na osnovu izveštaja o sprovođenju zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU za 2024. koju je ove nedelje usvojio Evropski parlament.
U tekstu rezolucije i izveštaja, čiji je autor šef Odbora za spoljne poslove EP (AFET) Dejvid Mekalister (David McAllister), podseća se da članstvo u EU zahteva usklađivanje spoljne politike zemalja kandidata, uključujući glasanje o rezolucijama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, podršku Ukrajini i usklađenost sa sankcijama protiv Rusije i konstatuje da je većina zemalja Zapadnog Balkana postigla visok stepen usklađenosti, uz očiti izuzetak koji predstavlja Srbija.
 
Kada je reč o Srbiji, u dokumentu se navodi da EU pomno prati masovnu mobilizaciju studenata, kojima su se pridružile i druge grupe građana, nakon nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu i podseća da je sloboda okupljanja osnovno pravo i da se ne može tolerisati nasilje nad mirnim demonstrantima.
Osuđuju se prijavljeni slučajevi napada, digitalnog nadzora i uznemiravanja novinara, aktivista za ljudska prava i organizacija civilnog društva u Srbiji, uključujući i, kao najnoviji primer, nedavnu policijsku raciju na četiri vodeće organizacije civilnog društva 25. februara 2025, navodno zbog zloupotrebe sredstava USAID-a.
 
Poziva se na temeljnu, nepristrasnu i brzu istragu navoda o nasilju nad demonstrantima i neprimerenom postupanju policije tokom protesta i izražava solidarnost s učesnicima mirnih demonstracija, posebno onih održanih 15. marta 2025, koje su predstavljale najveći masovni protest u modernoj istoriji Srbije.
 
U rezoluciji se takođe izražava žaljenje zbog nedostatka napretka u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i "pozivaju se Kosovo i Srbija da nastave da učestvuju u dijalogu u dobroj veri i duhu kompromisa kako bi bez odlaganja postigli sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa, zasnovan na međusobnom priznanju, u skladu s međunarodnim pravom".
 
Podseća se na stav Evropske komisije, iz Izveštaja o proširenju za 2024, da Srbija treba da napreduje u pristupnim pregovorima sa EU samo ako se usklađuje sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvari znatan napredak u reformama povezanim sa EU, posebno u oblasti "osnovnih pitanja".
 
Srpske vlasti se podsećaju da je ispravno funkcionisanje demokratskih institucija ključni element procesa pristupanja Srbije EU i metodologije proširenja EU i u tom kontekstu na stav EK da su parlamentarni i lokalni izbori u Srbiji održani 17. decembra 2023. odstupali od međunarodnih standarda i obaveza Srbije u vezi sa slobodnim i poštenim izborima.
 
Ponavlja se ozbiljna zabrinutost zbog ovih nepravilnosti i celokupnog izbornog okruženja, koje je ispod standarda očekivanog od zemlje kandidata za EU i poziva političko rukovodstvo Srbije da obezbedi konstruktivan i inkluzivan dijalog u celokupnom političkom spektru i sprovede neophodne reforme kako bi Srbija napredovala na putu ka članstvu u EU.
 
Kada je reč o Kosovu, pozdravlja se zahtev Kosova za članstvo u EU i Izveštaj o Kosovu za 2024. i pozivaju države članice u Evropskom savetu da ovlaste Komisiju da predstavi upitnik i dostavi svoje mišljenje o osnovanosti zahteva Kosova.
 
Podseća da će se zahtev Kosova za status kandidata procenjivati na osnovu njegovih zasluga i uspeha u ispunjavanju kriterijuma iz Kopenhagena za članstvo u EU.
 
Pozdravlja se ukidanje viza za građane Kosova koji putuju u EU, ali i izražava žaljenje zbog restriktivnih mera koje je Savet uveo protiv Kosova i poziva na njihovo hitno ukidanje, u skladu sa predlogom visokog predstavniak za spoljnu i bezbednosnu politiku.
U rezoluciji se osuđuje "napad dobro organizovanih srpskih paravojnih jedinica na kosovske policajce u Banjskojna severu Kosova 24. septembra 2023. godine, koji je rezultirao smrću kosovskog policajca Afrima Bunjakua i ranjavanjem još dvojice kosovskih policajaca".
 
Osuđuje se i teroristički napad na kritičnu infrastrukturu u blizini Zubinog Potoka i naglašava da počinioci moraju biti privedeni pravdi bez odlaganja i odgovarati za svoja dela.
 
Kada je reč o proširenju, u izveštaju se još konstatuje "konstruktivna uloga aktivnog civilnog društva u zemljama proširenja u unapređenju procesa evropskih integracija" i naglašava da je civilno društvo ključno za podsticanje demokratije i pluralizma, dobrog upravljanja i društvenog napretka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dule

    04.04.2025 18:22
    Use i svoje kljuse
    Prečesto smo bili proba za nešto veće .Jugoslavija je bila eksperiment za stvaranje EU i raspad i uništenje Rusije.Vlada je samo produžena ruka globalista -satanista iz EU.Primeri:Đorđesku,Marija Le Pen,Dodik,Jadar,Partijarh...Netreba očekivati veliku pomoć od EU.
  • smejurija

    04.04.2025 14:40
    EU parlament
    haha EU parlament služi za pričanje praznih priča i nema nikakvu ulogu u bilo kakvom odlučivanju. Jedna tipično evropska institucija za izvlačenje para iz budžeta za finasiranje izbora radi dodatnog izvlačenja par iz budžeta. Fantastično je kako jedno takvo telo nema mogućnost da "no no" kaže bilo kome. Jednom će to nekome biti jasno a oni koji misle drugačije nek je nazdravlje.
  • Dušan

    04.04.2025 14:15
    SAmo da još naš narod nauči da evropski parlament ništa ne znači osim aparata za izvlačenje novca. 8000 evra plata. Plus ekipa što možeš da vodiš sa sobom. Pa dolasci i tzv priče.
    Samo izvlačenje novca iz fondova i budžeta zemalja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija