Istraživanje SINOS-a: Novinari u Srbiji "sagoreli" na poslu

Više od 50 odsto novinara i medijskih radnika u poslednjih godinu dana doživelo je "sagorevanje" na poslu, a 58,5 odsto njih kaže da posao loše utiče na njihovo mentalno zdravlje.
Istraživanje SINOS-a: Novinari u Srbiji "sagoreli" na poslu
Foto: 021.rs
To su pokazali rezultati istraživanja Sindikat novinara i medijskih radnika Srbije (SINOS).
 
Prema tom istraživanju, večina ispitanika (od njih 106) ima platu od 80.000 do 90.000 dinara.
SINOS je naveo da je 47 odsto novinara i medijskih radnika kazalo da bi izabralo medij u kojem mogu slobodno da pišu i rade, makar po cenu niže plate i lošijeg statusa.
 
Više od 70 odsto učesnika u istraživanju ima ugovor o radu na neodoređeno vreme, a 18,9 odsto ima autorski ili ugovor o delu.
Na pitanje da li im je upisan radni staž, oko 56 odsto novinara odgovorilo je potvrdno, a 25,5 odsto negativno, dok 15,1 odsto ne zna i ne proverava tu informaciju.
 
Više od 50 odsto novinara i medijskih radnika je reklo da im prekovremeni rad nije plaćen, iako ih poslodavac poziva na angažovanje i posle radnog vremena.
 
Oko 55 odsto ispitanika reklo je da je finansijski status medija u kojem rade stabilan, 23,8 odsto kaže da je delimično stabilan, 10,5 odsto nema stav o tome, a ostali ocenjuju finansijski status kao nestabilan.
 
Više od 80 odsto ispitanika nije pohađalo nikakve neformalne kurseve u poslednje vreme, a manjina koja je išla na obuku kaže da im troškove usavršavanja nije platio poslodavac.

Sindikat je istraživanje sproveo tokom januara i februara na uzorku od 106 ispitanika.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milan

    04.04.2025 17:15
    Kako li je mučenicima u RTS-u, informeru, Alou? Jadni oni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija