Prvi put za 25 godina: Građani Srbije misle da je korupcija najveći problem društva

U martu je sprovedeno istraživanje o percepciji korupcije organizacije Transaparentnost Srbija (TS), a građani su zauzeli drugačije stavove prema tom problemu u odnosu na prethodne godine.
Prvi put za 25 godina: Građani Srbije misle da je korupcija najveći problem društva
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Korupcija je isplivala, prvi put u poslednjih 25 godina, kako se rade istraživanja percepcije korupcije, na prvo mesto problema društva", rekao je Nemanja Nenadić iz TS.
 
"Korupcija je uvek bila visoko – na drugom, trećem, četvrtom mestu, nekada je i na peto mesto padala. Sada je na prvom mestu i to ubedljivo", rekao je Nenadić za N1
 
Dve trećine ispitanika označilo je korupciju kao prvi problem, a prvi sledeći problem dobio je duplo manje glasova.
Razlog ovakvih rezultata istraživanja su, smatra Nenadić, "masovni antikorupcijski protesti s jedne i nastavak akcije protiv korupcije koju predvode državni organi, s druge strane".
 
"O tome se govori u svim medijima, samo sa fokusom na jednu ili drugi temu", rekao je on.
 
Nenadić podseća da se ubrzo posle tragedije u Novom Sadu kada je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici pojavila parola – "korupcija ubija", ali da je istraga o finansijskim tokovima otvorena kasnije.
Građanima je, kaže, postalo jasno da se mnoge nabavke ne obavljaju putem tendera, već da postoje i drugi mehanizmi kao što su međudržavni sporazumi i posebni zakoni.
 
U istraživanju su građani pitani da se izjasne o tome da li je opravdano da se ugovori drže tajnim, kao i da objavljivanje kako se troši zavisi od odobrenja investitora, izvođača radova.
 
"Dobili smo plebiscitarnu podršku ideji da bi ugovori trebalo da budu javni. Kada se saberu odgovori za, vidimo da je to preko tri četvrtine ispitanih", kazao je Nenadić.
 
Među oblicima korupcije koje građani prepoznaju su zloupotrebe koje imaju stranački karakter – zapošljavanje u javnoj službi zarad stranačkih poslova, vlasnici privatnih preduzeća pružaju usluge stranakama da bi sebe sačuvali od kazne, kontrole…
 
"Mnoge tragedije se dese zato što kontrole nema dovoljno. Imamo brojne sumnje gde su kontrole selektivne i ne pokrivaju sve koji su dužni da primenju zakon, već se zaređa samo po nekim firmama", navodi Nenadić.
 
Optimizam da će se korupcija smanjiti izrazilo je 28 odsto ispitanih građana. Nenadić dodaje da i kod dela nezadovoljnih postoji određeni optimizam da se stvari mogu promeniti u doglednom vremenu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Imre

    05.04.2025 14:24
    Nisu hteli ili nisu znali da Srbiju uvedu u EU pune 24 god( 11+13) jer su .lepo ziveli i bogatili se od korupcije,dok je narod bezau po belom svetu.
  • Riki

    05.04.2025 12:26
    Da
    To je glavni problem godinama
  • Dogodine u Botošu

    05.04.2025 11:52
    Dok ovde narod nesto shvati, prodje nam zivot. Svima. I tako zemlja ostaje stabilno gde jeste - na dnu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija