Istraga o zvučnom topu: Tužilaštvo će uzeti izjave od svih građana koji su prijavili tegobe

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu će uzeti izjave od svih građana koji su prijavili tegobe nakon protesta 15. marta.
Istraga o zvučnom topu: Tužilaštvo će uzeti izjave od svih građana koji su prijavili tegobe
Foto: 021.rs (ilustracija)
U tužilaštvu su rekli da će saslušati izjave građana koji su do 3. aprila svoje podatke dostavili nevladinim organizacijama, odnosno koji su tokom odavanja pošte poginulima u padu nadstrešnice prisustvovali događaju i poseduju liste o pretrpljenim tegobama.
 
Iz ove institucije su za "Politiku" naveli i da su od Zaštitinika građana zatražili sve raspoložive podatke o događaju, odnosno o prikupljenim informacijama o osobama koje su zadobile povrede.
Na pitanje da li će tužilaštvo ispitivati koji se uređaj nalazi na fotografiji koji je dva dana posle spornog događaja na konferenciji za štampu pokazala potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, njene navode o postojanju zvučnih topova i izjavu koju je pripadnik Žandarmerije dao medijima tvrdeći "da je ceo vod video 'zvučni top' pored skupštine", kao i uređaj koji je medijima pokazao ministar policije Ivica Dačić, rečeno je "da u ovoj fazi nisu u mogućnosti da iznose detalje postupka".
 
Na protestu 15. marta, u Ulici kralja Milana u Beogradu, dva minuta pre isteka odavanja petnaestominutne pošte stradalima u Novom Sadu, začuo se neobičan zvuk, koji je izazvao paniku među okupljenim građanima.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu nakon toga je saopštilo da je "nedvosmisleno utvrdilo da nije korišćen zvučni top, na osnovu izveštaja dobijenih od MUP-a, Ministarstva odbrane, Ministarstva zdravlja i Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
 
Povodom tvrdnji da je tokom protesta 15. marta korišćen "zvučni top" reagovala je i Evropska komisija (EK), koja je pozvala nadležne u Srbiji da istraže da li je tokom protesta korišćeno to ili neko slično oružje. 
 
Pored EK, događaj je izazvao pažnju i Evropskog suda za ljudska prava, koji je 24. marta od Srbije tražio da se izjasni o tome da li su na protestu u Beogradu 15. marta korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata i koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja.
 
Isti sud je naknadno obavestio organizacije civilnog društva da je 31. marta primio odgovor Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja, saopštio je Beogradski centar za ljudska prava.
 
Takođe je pozvao nevladine organizacije koje prikupljaju svedočanstva građana da do 8. aprila dostave komentare na odgovor države, a Srbiju da u istom roku dostavi svoje komentare na podnesak kojim su organizacije Sud obavestile ga o zdravstvenom stanju podnositeljki i podnosilaca zahteva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milonero

    05.04.2025 20:21
    Pritisnut?
    Tužilaštvo se pokrenulo? Šta bi vučiću?
  • Žarko

    05.04.2025 19:50
    Bio
    Havanski sindrom !!!
  • Zebra

    05.04.2025 19:47
    Srbija sa SNS ološom nikad neće imati pravni sistem! Ovo je smešno!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Trodnevni štrajk pravosuđa od ponedeljka

Zaposleni u pravosuđu najavili su trodnevni štrajk zbog dosadašnjeg "ćutanja" Ministarstva pravde na ranije upućene zahteve, koji će početi u ponedeljak 7. aprila.