Godinu dana bez odgovora kako je preminuo pritvorenik u Boru

Advokat i predsednik Civilnog odbora za zaštitu ljudskih prava Rodoljub Šabić saopštio je da je prošla puna godina od kada je pritvorenik D.D. usled torture, preminuo u policijskoj stanici u Boru.
Godinu dana bez odgovora kako je preminuo pritvorenik u Boru
Foto: 021.rs
Javnost, u međuvremenu, nije dobila informacije da li je išta ozbiljno preduzeto u rasvetljavanju ovog slučaja, kaže Šabić.
 
Šabić je u pisanoj izjavi naveo da je ova godišnjica povod da se "još jednom ukaže na neprihvatljiv odnos vlasti prema čak i najgrubljim kršenjima ljudskih prava usled zlostavljanja", a da je ovo samo jedan od slučajeva zbog poverenje građana u policiju - opada.
Prema njegovim navodima, istraživanja javnog mnjenja o odnosu prema policiji ukazuju da više od 70 odsto građana Srbije uopšte ili uglavnom nema poverenja u policiju, da samo 6,1 odsto ima poverenja u nju, a da oko polovine misli da "policija štiti samo interese političke vlasti i svojih najviših zvaničnika".
 
"Ni sektor unutrašnje kontrole MUP-a ni tužilaštvo se ne oglašavaju. Ne zna se ništa ni o policajcima koji su bili akteri događaja, ni o lekaru koji je navodno ‘pokušao reanimaciju’, ni o mrtvozorniku koji je konstatovao ‘prirodnu smrt’. Čak ni o akterima prethodnog lažnog saopštenja o navodno ‘prirodnoj smrti’ se ne zna ništa. Iako je saopštenje bilo očigledan pokušaj svesnog i namernog obmanjivanja javnosti, odnosno prikrivanja veoma teškog krivičnog dela – ne pominje se bilo kakva i bilo čija odgovornost za to", smatra Šabić.
On je ocenio i da je ponašanje po kom policija građanima i javnosti ništa ne duguje "neprihvatljiv", a da se takvim odnosom indirektno potvrđuje da u "zloupotrebi ovlašćenja, prekomernoj upotrebi sile, zlostavljanju i torturi - pre vidi sredstvo za rešavanje problema nego problem".
 
"Neshvatljivo je da ni slučaju zlostavljanja privedenog učesnika protesta u policijskoj stanici u Novom Sadu i nanošenja teške telesne povrede nije utvrđeno ko je za to odgovoran. I u slučaju nedavnog navodnog samoubistvo pritvorenika u transportnom policijskom vozilu u kom, čak ostavljajući po strani okolnosti zbog kojih samoubistvo zaista deluje neverovatno, ne može biti sumnje da su policajci koji su sprovodili pritvorenika u najmanju ruku propustili obaveze koje im nalaže zakon - zaslužuje punu pažnju javnosti", dodaje Šabić.
 
Brat jednog od osumnjičenih za smrt devojčice Danke Ilić, za čijim telom se i dalje traga, preminuo je 7. aprila u policijskoj stanici u Boru.
 
Njemu je dan ranije određeno zadržavanje do 48 sati zbog sumnje da je, nakon izvršenog krivičnog dela, pomogao bratu, a policija je saopštila da je iste noći preminuo "prirodnom smrću".

Nedugo potom, nedeljnik Radar objavio je da je obdukcija Instituta za sudsku medicinu u Beogradu pokazala da brat osumnjičenog u pritvoru nije umro prirodnom smrću, već od posledica batinanja, čiji su tragovi bili jasno vidljivi i detaljno opisani u nalazu veštaka.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • piskaralo

    07.04.2025 14:26
    evo još jednog primera nefunkcionisanja institucija, izbatinali čoveka na smrt, krvnički... psihopate nose uniforme...
    Predlažem da se posvetimo ovome malo više, ako se studenti pridruže - brže ćemo rešiti.
  • Suština

    07.04.2025 08:15
    Strašno kako smo tihi!

    Kao da još nismo ništa naučili!
  • BGD 011

    06.04.2025 22:05
    Dakle, pritvorenik je ubijen
    "Nedeljnik "Radar" objavio je 19. aprila da je obdukcija Instituta za sudsku medicinu u Beogradu pokazala da brat osumnjičenog u pritvoru nije umro prirodnom smrću već od posledica batinanja, čiji su tragovi bili jasno vidljivi i detaljno opisani u nalazu veštaka."

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija