Srpska akademija ekonomskih nauka: Vlada obustavila finansiranje naučnoistraživake delatnosti

Usvajanjem Uredbe o izmeni i dopuni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta u Srbiji, Vlada je suštinski obustavila finansiranje naučnoistraživačke delatnosti.
To su saopštili Naučno društvo ekonomista Srbije (NDES) i Srpska akademija ekonomskih nauka (SAEN).
 
Na ovaj način, kako je navedeno, naučnoistraživački rad je sveden na sporednu delatnost na univerzitetima u Srbiji, što je suprotno svetskoj praksi prema kojoj naučnoistraživački rad predstavlja "suštinsku" funkciju univerziteta.
 
"Kao direktna posledica Uredbe može se očekivati pogoršanje plasmana univerziteta iz Srbije na međunarodnim rang listama i odliv talentovanih istraživača iz Srbije", ocenile su te naučne ustanove.
Uredbe o izmeni i dopuni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta koju je Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela 25. marta, promenjen je broj časova naučnoistraživačkog rada nastavnika i saradnika koji su zasnovali radni odnso sa punim radnim vremenom na fakultetu i umesto dosadašnjih 20 časova finansiraće se pet časova.
 
NDES i SAEN naveli su da će se zapostavljanje naučnoistraživačkog rada na univerzitetima negativno odraziti na kvalitet obrazovanja na njima, što će nepovoljno uticati na konkurentnost privrede Srbije, kao i njenu sposobnost da usvaja i kreira inovacije.
 
Dodaje se da pri donošenju izmene i dopune Uredbe Vlada je prekršila odredbe Zakona o visokom obrazovanju, jer nije pribavila mišljenje Konferencije univerziteta i Konferencije akademija i visokih škola.
Stoga, kako je navedeno, SAEN i Predsedništvo NDES-a traže "da Vlada u najkraćem roku poništi izmene i dopune Uredbe koja je doneta na nezakonit način, a koja ima štetne posledice za naučnu delatnost, ali i privredni i društveni napredak Srbije".
 
Predsedništvo NDES-a i Srpska akademija ekonomskih nauka pozvali su predstavnike vlasti da prestanu sa kampanjom diskvalifikacija, kleveta i zastrašivanja rukovodstava univerziteta i fakulteta, profesora i studenata.
 
"Posebno osuđujemo neprimereno postupanje policije i tužilaštva po osnovu krivične prijave protiv Žakline Stojanović, dekanke Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i redovnog člana NDES, fizički napad na Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu i sistematsku medijsku hajku nad Vladanom Đokićem, rektorom Univerziteta u Beogradu", navedeno je u saopštenju.

Dodali su da "umesto produbljivanja podela u društvu, zastrašivanja i jačanja represije pozivaju vlast da uvaži nezadovoljstvo velikog dela građana sadašnjim načinom vladavine i da preduzme neophodne mere kako bi se duboka politička kriza rešila na beskonfliktan način, u što kraćem roku".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Gv

    09.04.2025 06:21
    Tacnost
    Komentari da je netačno što Akademija nauka piše. Ostavimo ti najumniji ljudi znaju bar sta je nauka i šta je Univerzitet. Moj komentar je da moraju biti više uključeni u društvo i dešavanja u njemu
  • Slađana

    08.04.2025 12:30
    Pumpaaaj !!!

    Državna MAFIJA na delu NON-STOP !!!
    PUMPAAAJ !!!
  • Ne razumem

    08.04.2025 11:07
    Šta nije jasno
    Sad, kad su univerzitet preuzeli studenti neka oni i plaćaju nauku i sve ostalo!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija