Sa pet glasova "za" i dva "protiv" Sud je danas u predmetu Backović protiv Srbije presudio da nije došlo do povrede člana 10 (sloboda izražavanja) Evropske konvencije o ljudskim pravima, saopšteno je iz Saveta Evrope.
Slučaj se odnosio na novčanu kaznu izrečenu advokatu Backoviću zbog nepoštovanja suda u postupku u vezi sa izborima, u kojem je tražio priznanje da su on i još šest osoba i dalje gradski odbornici (u Skupštini Sombora). Između ostalog, odluku je nazvao "vrhunskom besmislicom", a sudije u predmetu "pravnim genijima".
Sud u Strazburu je primetio da izrazi koje je koristio advokat Backović, poput "pravni giganti" i "pravna ingenioznost" ismevaju profesionalizam sudije i suda koji su u pitanju. Zaključeno je da su postojali dovoljni razlozi za izricanje kazne i da ona nije bila neproporcionalna.
U obrazloženju presude se navodi da je odlukom Okružnog suda u Somboru od 13. oktobra 2008. utvrđeno da je Backoviću i još nekim odbornicima Skupštine grada Sombora istekao mandat ali je u septembru 2011. godine Ustavni sud Srbije naložio Upravnom sudu da izmeni presudu, ocenivši da je tom presudom došlo do povrede prava Backovića i ostalih, što je Upravni sud u Novom Sadu učinio u novembru iste godine.
Backović je tražio izvršenje nove presude, odnosno potvrdu da su i dalje odbornici. Njegov zahtev je odbijen u prvom stepenu, pa je izjavio žalbu. U svojim podnescima naveo je da je u pitanju "vrsta šalterskog restriktivnog tumačenja Zakona o izvršnom postupku" i sudije izvršnog suda nazvao je "pravnim genijima i gromadama".
"Nalaz (Upravnog suda) je vrhunska besmislica, koja prosto ne zaslužuje nikakav dalji komentar. Da li je napisana iz zlobe... ili zbog neznanja, takva odluka i njeno obrazloženje nespojivi su sa radom profesionalnog pravosuđa u državi koja sebe naziva pravnom državom, kakva Srbija tvrdi da jeste", naveo je on.
Zbog ovih izjava, sudija prvog stepena ga je kaznio novčanom kaznom od 100.000 dinara, što je tada bilo približno 910 evra – smatrajući da je sadržaj izjava imao za cilj vređanje suda. Kasnije je kazna smanjena na 50.000 dinara.
Ustavna žalba koja je usledila odbijena je pa se Backović žalio Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
BG
Bogoljub
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar