"Bez politike, političkih stranaka i građanske neposlušnosti nema prelazne vlade"

Lider Nove demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović rekao je na tribini nedeljnika Vreme "Ima li prolaza do prelazne vlade" da je tako nešto bez politike i političkih stranaka nemoguće.
Dodao je da su studenti odradili veliku stvar i da su pokrenuli promene u društvu, ali da je za poslednji korak i dolazak do prelazne vlade neophodno da se u taj propces uključe političke stranke.
 
"Političke stranke su ustavna kategorija, a predstavnička demokratija je konstanta. Nećemo valjda da pravimo kibuce ili da budemo kao Severna Koreja", rekao je Jovanović.
 
Naglasio je i da je negativna priča o politici veštački plasirana iz određenih centara i da jer nekome tako odgovara.
"Ovakve stvari i ovakve krize se u normalnim društvima rešavaju izborima. Naravno, podrazumeva se da ti izbori budu fer i pošteni, slobodni i demokratski. Toga u Srbiji nema. Da bi do toga došli, međukorak je prelazna vlada čiji bi zadatak bio da obezbedi te i takve uslove", podvukao je Jovanović.
 
Istakao je i da su Niški i Novosadski univerzitet to potvrdili, a da su i Kragujevački i Novopazarski na tom tragu.
 
"Čeka se Beogradski univerzitet kako bi se kompletirala ta strana, a onda predstoje dva koraka. Prvi predstavlja tehnički deo oko sastava i takvih stvari, a drugi bi bio ozbiljna građanska neposlušnost kako bi se na vlast izvršio pritisak da pristane na prelaznu vladu", objasnio je Jovanović.
Dodao je i da čestita studentima koji biciklima idu do Strazbura, ali da misli da to neće doneti željeni rezultat.
 
"Mora se identifikovati šta je to što najviše boli režim i onda krenuti u akcije", zaključio je Jovanović.
 
Predrag Voštinić iz kraljevačkog Lokalnog fronta primetio je da je vlast počela sve ozbiljnije da primenjuje nasilje i represiju, ali da su se ljudi oslobodili straha.
 
"Društvene promene koje su studenti izneli sada treba pretvoriti u političke", rekao je Voštinić.
 
Đorđe Pavićević iz Zeleno-levog fronta je na pitanje da li je do promena moguće doći bez međunarodnog pritiska na vlast rekao da je sa njim mnogo lakše.
 
Dodao je da on već postoji i da evropske stranke leve orjentacije pružaju podršku promenama i kritikuju vlast u Srbiji.
 
"Ono što je bitno je da se jasno definiše i odredi mandat te prelazne vlade i kapacitet da sprovede reforme. Takođe, jako je bitno da niko ne bude favorizovan", zaključio je Pavićević.
 
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić izjavila je da je predlog opozicije o prelaznoj vladi, koji je nedavno predstavljen javnosti u Skupštini Srbije, otvoren i inkluzivan i da bi svi zainteresovani mogli da daju svoje predloge, da se uključe, a sve kako bi najšira javnost postigla konsenzus.
 
Ona je istakla da su sa ovim predlogom o prelaznoj vladi izašli posle dugo vremena i analize, a osluškujući i uporednu praksu u krizama u drugim državama.
 
"Došli smo do tog rešenja koje smo predstavili u Narodnoj skupštini. Za nas je najmanje bitno kako bi se to telo zvalo, to je prelazna vlada, da li će se zvati ekspertska, univerzitetska ili kako god. Potrebno nam je jedno telo koje bi bilo izlaz iz ove društvene krize i koje bi u najkraćem roku, po našoj proceni od šest do devet meseci, pripremilo uslove za demokratske, fer i slobodne izbore i za ispunjenje studentskih zahteva, a koje bi uspostavilo i specijalno tužilaštvo za visoku korupciju sa svojom tužilačkom policijom koje između ostalog služi i tome da se ispune studentski zahtevi", rekla je Tepić.
 
Dodala je da bi to tužilaštvo trebalo da ispita i druge slične projekte vlasti koji su pod opravdanom sumnjom da su "duboko koruptivni".
 
Tepić je navela i da je predlog o prelaznoj vladi "takođe važan jer podrazumeva i posebno brigu za zaposlene u obrazovanju koji su dramatično oštećeni i koji su podneli neverovatnu žrtvu".
 
Kada se govori o izbornim uslovima, Tepić je navela da su tu ključna dva momenta.
 
"Jedan su slobodni mediji, pre svih RTS, kao i čišćenje biračkog spiska. Ne postoji nikakav eksterni kontrolni uvid u to kako smo došli do fantomskih birača", zaključila je Tepić.
 
Profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Tanasije Marinković istakao je da elaboracija projekta prelazne vlade podrazumeva da već sada imamo jasnu predstavu šta će ta vlada raditi svakog od tih 180 dana, ukoliko bude oročena na šest meseci.
 
Istakao je da nije pitanje to "kojih će 25 ministara biti u prelaznoj vladi, već da im već sada trebaju timovi za svaki od ključnih ministarstava".
 
Naglasio je da "ulica sama po sebi nije dovoljna".
 
"Ovaj vid borbe mora da se nastavi, ali nije dovoljan jer Aleksandar Vučić vidi da njegov sistem i dalje funkcioniše. To što deca ne idu u škole, to je njega ne interesuje. Mislim on već inače putem svojih medija truje i uništava kulturu i moral ovog društva", rekao je Marinković.
 
Istakao je i da su se "jedino prosvetari od javnih službi pobunili".
 
"Zato će njegov sistem nastaviti da funkcioniše, ukoliko mi uz ovu taktiku koju sada imamo ne dodamo još neke", zaključio je Marinković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vule

    10.04.2025 09:07
    Гари
    па тебе нуму препознају ни у твојој Месној заједници!
    Имаш подршку 0 посто, а можда ни толико.
    Ти си Вучков тројанац, чим се појавите ти и онај Брајан Брковић на неком скупу, ту више нема ни пола човека!
    Нећеш бити у прелазној влади чвече, њу ће чинити експерти, нема више сјаши Курта да узјаши Мурта, владу ће чинити онај кога студенти кажу, јер то тако мора!
  • Ljube

    10.04.2025 08:14
    Koje prelazne vlade??? Ovi stvarno žive u nekom crtanom filmu.
  • student

    10.04.2025 03:54
    Jovanovicu mani se tih fazona.
    Izadji na ulicu da vidis ko će te podržati....NIKO.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija