Ilić je priveden zbog krivičnog dela širenje panike, posle izjave na televiziji Nova S.
Zeleno levi front, Stranka slobode i pravde, Pokret slobodnih građana, Demokratska stranka, Srbija centar "Srce" i Ekološki ustanak zatražili su hitno puštanje iz pritvora Dejana Ilića.
Zeleno levi front je u saopštenju zatražio "puštanje Ilića i ostalih političkih zatvorenika na slobodu".
Ta stranka je navela i da je Ilić, kolumnista Peščanika, koji je danas priveden i zadržan, dao višedecenijski doprinos borbi za bolje društvo, vladavinu prava i zaštitu ljudskih prava i sloboda.
"Ovo je još jedan bezuman akt režimske represije, ovog puta nad čovekom koji je pozvao na mirno rešenje krize", dodali su.
Smatraju da je "Srpska napredna stranka (SNS) krenula u otvoren obračun sa ljudima koji pružaju podršku studentima i sprema osvetu prema svima koji traže bolje društvo i državu".
"Ilić je najnovija žrtva progona koji se odvija po nalozima iz zgrade Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu. Prema razrađenom mehanizmu, kada neko argumentovano kritikuje režim, kreće medijski linč po tabloidima, a onda stiže poziv iz policije na informativni razgovor zbog izmišljenog krivičnog dela-širenje panike. Ovaj put su otišli korak dalje i doneli rešenje o zdržavanju koji je protiv svih pravila i zdravog razuma", saopštio je SSP.
Iz SSP navode da ovaj proces sprovode oni koji godinama zaista šire paniku optužujući opoziciju i neistomišljenike da sprovode obojene revolucije, planiraju rat i spremaju krvoproliće.
Pokret slobodnih građana je, pored zahteva za oslobađanje Ilića, od tužilaštva zatražio povlačenje besmislenih optužbi protiv njega.
"Svakome ko je poslušao šta je Dejan Ilić rekao u toj emisiji jasno je da nema nikakvog osnova za njegovo zadržavanje i da je on upravo upozoravao pre svega vlast, ali i opoziciju i sve druge društvene aktere, da bi trebalo da se radi na deeskalaciji sukoba kroz formiranje prelazne vlade", navode iz PSG.
"Ovim se pokazuje da personalna represija prema pobunjenim građanima, koju sprovodi režim Aleksandra Vučića od kako je uspostavljen 2012. godine kroz svoje tabloide, sada ulazi u novu fazu gde se poternice koje tabloidi kreiraju, koriste i u pravosuđu, a ovi ljudi neosnovano drže u pritvoru", istakao je PSG.
"Režim Aleksandra Vučića, u maniru svakog autokrate, pribegava zastrašivanju građana, intelektualaca i slobodnih ljudi, verujući da će batinom ugušiti pobunu dostojanstva", ističe se u saopštenju DS.
Ističe se da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pogrešno procenio duh građana Srbije, jer se više niko ne plaši.
"Privođenjem kolumniste Peščanika Dejana Ilića režim je počeo da ostvaruje pretnje, koje je Aleksandar Vučić uputio svima koji se protive njegovoj politici nasilja i pljačke. Ovim hapšenjem ostvarila se pretnja Vučića, izrečena juče u Parizu da će svi koji govore i pišu o nasilju biti procesuirani. Vučić, iako nenadležan, uputio je tu pretnju na osnovu koje su odmah reagovali tužilaštvo i policija. Prethodno je, za svaki slučaj, zapretio i tužiocima da će odmah biti smenjeni ukoliko ne budu izvršavali njegove sulude naredbe", saopštio je Srbija centar "Srce".
U saopštenju se dodaje da Vučić nazivajući studente teroristima i targetirajući novinare tone sve dublje i sve više pokazuje narav Šešeljevog radikala.
"Rišelje je rekao: ‘Dajte mi bilo koju rečenicu bilo kog čoveka i ja ću naći razlog da ga osudim.’ Ovoj vlasti, međutim, za to nije potreban ni Rišelje, ni sud. Dovoljna je Politika, koja se pretvorila u Informer, i tužilaštvo koje je okupirano", poručio je Savo Manojlović, direktor inicijative Kreni-promeni.
On ističe da je zloupotreba medija i institucija postala standardni mehanizam obračuna sa onima koji se usude da misle drugačije.
SafeJournalists: Kršenje prava na slobodu mišljenja i govora
Mreža SafeJournalists osudila je privođenje kolumniste Peščanika Dejana Ilića zbog javnog iznošenja mišljenja. Ovakva reakcija tužilaštva predstavlja, kako je ocenila ova mreža, ozbiljan presedan i opasnu poruku za slobodu izražavanja u Srbiji.
"SafeJournalists mreža osuđuje politički motivisan progon Dejana Ilića i zastrašivanje novinara i svih aktera koji javno saopštavaju svoje mišljenje, kao i selektivno postupanje tužilaštva i policije. Pozivamo Tužilaštvo da preispita odluku imajući u vidu da Dejan Ilić u svom nastupu nije iznosio nikakve tvrdnje, kako je saopšteno, već isključivo svoje mišljenje o trenutnoj društveno-političkoj krizi u Srbiji", navodi se u saopštenju.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je da je krivični progon zbog izgovorene političke ocene ili predikcije o mogućim posledicama društvenih i političkih procesa protivzakonit u svetlu domaćih i međunarodnih normi koje garantuju slobodu mišljenja i govora.
NUNS podseća da je u nedelji koja je prethodila velikom protestu u Beogradu, 15. marta, predsednik Srbije Aleksandar Vučić svakodnevno najavljivao da se toga dana sprema veliko nasilje, a da nakon toga nije pozivan od strane policije ili tužilaštva da objasni svoja saznanja i predviđanja.
Udruženje novinara Srbije zabrinuto je zbog policijskog zadržavanja Dejana Ilića, koji je pre 12 dana izrazio bojazan o mogućim ishodima političke krize, upotrebivši i reč "krvoproliće".
UNS naglašava da je Ilić u svojoj izjavi naveo krvoproliće kao najgori ishod, istovremeno se zalažući za druga rešenja.
UNS ističe da ovakva reakcija Tužilaštva na izjavu koja je izvučena iz konteksta, i to 12 dana nakon što je saopštena, predstavlja napad na slobodu govora, mišljenja i izražavanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar