Vazdušnu pušku može da kupi svako ko ima ličnu kartu, a nije bezazlena

Dečak je iz puške ranjen u leđa u Obrenovcu dok se igrao sa drugom, a lovački savez Srbije je saopštio da nije reč o lovačkoj, već o ručno napravljenoj vazdušnoj puški.
Vazdušnu pušku može da kupi svako ko ima ličnu kartu, a nije bezazlena
Foto: Pixabay
Ručno pravljena ili ne, ovo nije prvi incident u Srbiji sa vazdušnim oružjem. Rekreativci i sportisti, u streljanama pucaju iz vazdušnog oružja, koje se puni dijabolama, a ne barutnim mecima. Na liniji za gađanje, bez izuzetka, poštuju se sva pravila, a pre svih da se oružje nikada ne okreće ka čoveku, piše RTS.
 
Vlasnik streljane Dalibor Fatić ističe za RTS da se u njihovom klubu pre početka gađanja uče pravila ponašanja sa oružjem, odnosno mere opreza.
 
"Imamo dva pravila koja svi moraju da poštuju. Prvo, da prst nikada ne sme biti na obaraču dok se oružje ne uperi u pravcu mete, i drugo, da cev uvek mora biti okrenuta ka plafonu, ka meti ili ka podu. Ne ulazimo u to da li je oružje puno ili prazno", ističe Fatić.
Pravila, takođe, važe i van streljane - uvek treba imati na umu da, iako je vazdušno, oružje je oružje. Puške mogu da se kupe u slobodnoj prodaji uz pokazivanje lične karte, što se MUP-u ne prijavljuje.
 
"Sve puške su D kategorije, što znači da energija zrna ne prelazi sedam džula, odnosno brzina zrna pri izlasku iz cevi ne sme biti veća od 200 metara u sekundi. Neodgovornim rukovanjem možete nekog da povredite. Ne možete da ubijete, ali mogućnost povređivanja postoji", objašnjava Fatić.
Na pitanje kakve povrede mogu da nastanu, Fatić ističe da uglavnom zrno završi ispod kože, što se vadi hirurški, odnosno dešavaju se lakše povrede.
 
U Obrenovcu pre nekoliko dana, dvojica maloletnih dečaka igrala su se ručno pravljenom vazdušnom puškom. Jedan od njih je tom prilikom ranjen.
 
Ranka Jović iz Uprave za upravne poslove Policijske uprave za grad Beograd rekla je da kontrolišu prodaju vazdušnog oružja svih kategorija, ističući da je namenjeno pre svega streljačkim sportovima.
 
"Vazdušno oružje nije igračka i ne treba da se koristi za gađanje ili plašenje životinja. Namenjeno je za rekreaciju, postoji dosta prateće opreme za bezbednost", kaže Jović, koja napominje da su uglavnom najdisciplinovaniji građani vlasnici oružja, odnosno sportski strelci i lovci.
Instruktor za bezbedno rukovanje oružjem Ivan Urošević ističe da je zakonom propisano gde, ko i kako oružje može da nabavi i koristi, ali da nije bio jasan u vezi sa korišćenjem vazdušnog oružja na otvorenim površinama, poput seoskih sredina.
 
"Problem je kada se ljudima kaže da oružje nije smrtonosno, poput vazdušnog, smatraju da je bezbedno. Iako nije smrtonosno, veoma je opasno i može da dovede do teških povreda ako se nestručno koristi", navodi Urošević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Паја

    13.04.2025 08:59
    И играчке које испаљују стрелице могу бити опасне ако се испали у око. Дајте да забрнимо и играчке јер родитељи не уче децу да се понашју.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija