Finansijska komisija beogradskog Filozofskog fakulteta traži ukidanje nezakonite uredbe

Prodekan za finansije i finansijska komisija Filozofskog fakulteta u Beogradu traže da se ukine "nezakonita uredba" koja ugrožava egzistenciju zaposlenih na univerzitetima u Srbiji.
Finansijska komisija beogradskog Filozofskog fakulteta traži ukidanje nezakonite uredbe
Foto: 021.rs
Kako su naveli u zahtevu, ta uredba prema njihovoj oceni ugrožava i održivost visokog obrazovanja.
 
U saopštenju se navodi da zaposleni na univerzitetima u Srbiji, osim medijskih i fizičkih pritisaka, kojima su konstantno izloženi tokom trajanja studentskih protesta, u poslednjih dva meseca trpe i izrazite finansijske pritiske.
Profesori podneli žalbu Ustavnom sudu na uredbu Vlade Srbije o standardima uslova rada univerziteta
 
Za februar je nastavnom osoblju na univerzitetima u Srbiji isplaćena polovina zarade, a za mart je do sada uplaćeno 25 odsto, dodaje se u saopštenju i podseća da je Vlada u ostavci izmenila Uredbu o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta.
 
Na taj način prekršeni su brojni zakonski akti, a pored toga izmene su usvojene od Vlade koja ima ingerencije da obavlja isključivo tehničke poslove, ističe se u pismu.
"Cilj nije bila briga za dobrobit obrazovanja na akademskom nivou, već mogućnost da se zbog blokada fakulteta univerziteti kazne tako što će nastavno osoblje primati samo 12,5 odsto zarade, što će se dogoditi narednog meseca i dovešće u pitanje ne samo egzistenciju zaposlenih, već i finansijsko poslovanje fakulteta", ukazuje se u pismu javnosti.
 
Time će, dodaju, biti onemogućeno i plaćanje penzionog i zdravstvenog osiguranja zaposlenih, za šta će teret paradoksalno snositi fakulteti kao neodgovorni poslodavci, koji zbog toga mogu biti i dodatno finansijski kažnjeni.
 
Za tehničko osoblje država ne uplaćuje minimalnu zaradu, na šta je po zakonu obavezna, već su fakulteti prinuđeni da te razlike, kao i sanaciju zgrada, dotiraju iz sredstava koja prihoduju od uplata studenata, a koja bi se mogla koristiti za nastavu, naglašeno je u saopštenju.
 
Navedeno je i da je prosečna plata redovnog profesora, što je najviše zvanje na univerzitetima u Srbiji, oko 140.000 dinara.

"Apelujemo da se ukine nezakonita uredba koja ugrožava egzistenciju zaposlenih na univerzitetima u Srbiji i održivost visokog obrazovanja, kao i da se na raspodelu sredstava u budžetu za obrazovanje ne gleda kao na trošak, već kao na investiciju za razvoj društva i konačno zaustavi njegovo dalje sistematsko urušavanje".  zaključuje se u saopštenju.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anyway...

    15.04.2025 07:44
    Gle,gle. Pozivaju se na zakonitost. Sad im zakonitost odgovara. A 5 meseci sto krše zakonitost nikom ništa. E, neće da može.
  • Loki

    14.04.2025 21:01
    Koje plate tražite. Niste radili već šetali. Neka vas plati onaj ko vas je na to naveo. Kod privatnika dobijaš otkaz. Niste vi bogom dani da morate da primate plate za nerad

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija