Vlada je izabrana prozivkom poslanika, sa 153 glasa za i 46 glasova protiv.
Tokom proglašenja rezultata glasanja, poslanici opozicije nisu bili u skupštinskoj sali.
Sednica je u ponedeljak počela iznošenjem ekspozea mandatara Đura Macuta, koji je naveo da je Srbija umorna od podela i blokada, da se mora raditi na harmonizaciji društva, da se sloga može izgraditi dijalogom, tolerancijom, radom i izgradnjom sistema vrednosti, i poručio da će njegov prvi prioritet biti normalno normalno funkcionisanje škola i fakulteta.
Mandatar je pozvao na hitan dijalog sve rektore, dekane i sve studente, kako bi se pronašla prihvatljiva rešenja i omogućio nastavak rada univerziteta u Srbiji, uz ocenu da je trenutno stanje direktna pretnja po opstanak univerziteta i da ono mora da se prekine.
Sve poslaničke grupe vlasti najavile su da će u danu za glasanje podržati novu Vladu, sem poslanika Zdrave Srbije Miloljuba Albijanića, koji je kritikovao vladajuću većinu, ali se Zdrava Srbija ogradila od njegovog govora.
Poslanici opozicije uglavnom su kritikovali predlog Vlade Đura Macuta uz ocenu da se ništa neće promeniti i da će i ta vlada nastaviti da radi štetno kao i prethodna.
Nova imena u Vladi, uz premijera Macuta, su profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Dejan Vuk Stanković koji je novi ministar prosvete, za ministra pravde izabran je Nenad Vujić, dok je za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija izabran akademik Bela Balint.
Za novog ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izabran je Dragan Glamočić, za ministarku zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministarku građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, dok će ministarka unutrašnje i spoljne trgovine biti Jagoda Lazarević.
Među novim imenima su i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša, kao i ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija ponovo je Siniša Mali, a potpredsednici Vlade su i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministarka privrede Adrijana Mesarović, koji ostaju u svojim resorima.
Na svojim pozicijama iz prethodnog saziva Vlade ostaju i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar spoljinih poslova Marko Đurić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministar kulture Nikola Selaković.
U Vladi su ostali i ministar sporta Zoran Gajić, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, ministar turizma i omladine Husein Memić, kao i ministar za javna ulaganja Darko Glišić.
Ministri koji ostaju u Vladi, a koji neće voditi iste resore su dosadašnja ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski, koja je sada izabrana na funkciju ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je njenu dosadašnju poziciju zauzela Jelena Žarić Kovačević, koja je u prethodnom sazivu bila ministarka državne uprave i lokalne samouprave.
Nekadašnji ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, sada je izabran za ministra za evropske integracije.
Ministri bez portfelja biće Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura, koji su te funkcije imali i u prethodnom sazivu Vlade.
Među imenima koji više neće biti u Vladi su dosadašnji premijer Miloš Vučević, potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka pravde Maja Popović, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
U novom sastavu Vlade, neće biti ni dosadašnjeg ministra poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Martinovića, ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislava Žigmanova, ministarke za evropske integracije Tanje Miščević, ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića, kao ni ministarke za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Jelene Begović.
Na svojim pozicijama u novom sazivu Vlade neće biti ni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i ministar za unutrašnju i spoljnu trgovinu Tomislav Momirović, koji su podneli ostavke nakon pada nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024, kada je poginulo 16 ljudi.
Skupština Srbije je 19 marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića. On je dao ostavku 28. januara sa obrazloženjem da se oseća odgovornim što su članovi Srpske napredne stranke, čiji je on predsednik, dan ranije pretukli studentikinju u Novom Sadu, jednu od učesnica proteta i blokada orgnizovanih posle pada nadstrešnice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Skala
Živan
Pirzio Biroli
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar