Istraživanje: Mladi ne znaju dovoljno o devedesetima, nisu im jasni sukobi i ratovi

Istraživanje "Percepcija devedesetih kod mladih u Srbiji" pokazalo je da su mladi najviše o devedesetima slušali od roditelja i starijih generacija, dok su najmanje o njima učili o školi.
Istraživanje: Mladi ne znaju dovoljno o devedesetima, nisu im jasni sukobi i ratovi
Foto: Screenshot (RTS)
Te godine asociraju ih na ratove, konflikte, ekonomsku krizu, kriminal i opšte društveno propadanje, saopšteno je danas.
 
Istraživanje je sprovedeno u saradnji inicijative Muzej devedesetih i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.
Ispitani su mladi od 18 do 30 godina u Srbiji, u cilju sticanja uvida u njihovo razumevanje i percepciju događaja iz poslednje decenije 20. veka, njihovih pogleda na prošlost i utvrđivanja kako to oni danas vide devedesete.
 
Mladi ističu da je njihovo znanje o devedesetim nedovoljno i da su im najmanje jasni sukobi i ratovi. 
Posebno je upadljiv nalaz da, nezavisno od informisanosti, mladi ističu da ih devedesete zbunjuju, prepoznaju da postoje suprotstavljene verzije istorije i da je vrlo teško, ako ne i nemoguće, doći do potpune istine.
 
Slobodan Milošević je svojevrsno oličenje devedesetih za veliki broj mladih, pokazuje istraživanje, a jedan deo njih ovo vreme povezuje i sa otporom i protestima.
 
Istraživanje pokazuje da devedesete za mlade nisu samo istorija, već i jasan kontinuitet sa današnjicom i ističu da, s jedne strane, osećaju posledice devedesetih, pre svega u pogledu tenzija i podela u regionu, ali i kada je reč o etničkim identitetima i njihovim ulogama u prethodnim sukobima, a s druge nose pozitivna iskustva u odnosima sa pripadnicima drugih etničkih grupa na ličnom planu.
 
Način na koji mladi razmišljaju o pitanjima identiteta otkriva duboku i ukorenjenu privrženost, navodi se u istraživanju, i u izvesnom smislu, podrazumevanu vezanost za etničku i religijsku grupu.
 
Rezultati pokazuju i da se nacionalizam jasno odbacuje u ekstremnim formama, a istovremeno se doživljava kao nešto što je vrlo emocionalno obojeno i ukorenjeno u porodici i detinjstvu. Privrženost religiji i crkvi doživljava kao vrlo snažna i nesporna.
 
Istraživanje je vodila psihološkinja Marija Branković, a učestvovali su istraživači Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Nevena Mijatović i Aleksandar Milovanović i istoričarka Ana Radaković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dogodine u Botošu

    22.04.2025 18:54
    Sve u svemu, mi danas zivimo u nacionalistickom diznilendu. Nije se raskrstilo sa velikosrpskom idejom, niti ce. To najbolje pokazuje ta pomenuta "privrzenost religiji i crkvi". SPC je glavni promoter takvih ideja.
  • D

    22.04.2025 18:44
    D
    I bolje jer imaju sve isto u trecini 21 veka i gore! Videli i osetili te ustali da promene 35 godišnju mafiju ali iz korena! Za razliku od nas starijih koji smo samo zagrebali jer smo bili i ostali koruptivni!
  • Miki

    22.04.2025 18:37
    Pa i odraslima da je nešto jasno, ne bi im bio na vlasti ko već jeste.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Udružena prosveta Srbije pozvala na beli štrajk

Udružena prosveta Srbije, neformalna grupa prosvetnih radnika, pozvala je sve zaposlene u obrazovanju da se ujedine i učestvuju u belom štrajku, kao izrazu "profesionalne, pedagoške i građanske odgov