
Infrastruktura železnice Srbije završila prošlu godinu sa gubitkom od 4,6 milijardi
Infrastruktura železnica Srbije završila je 2024. godinu sa neto gubitkom od 4.672.459.000 dinara. Njihov gubitak manji je za oko 2,5 milijarde nego na kraju 2023. kada je iznosio 7.203.974.000.

Foto: 021.rs
Ovo akcionarsko društvo sa 5.649 zaposlenih, kao najznačajnija ulaganja u 2024. godini izdvaja izgradnju Jedinstvenog dispečerskog centra, rekonstrukciju i modernizaciju pruge Niš-Dimitrovgrad, izgradnju pristupnog puta za stanicu Beograd Centar. Među najznačajnijim ulaganjima preduzeća navodi se i "izrada tehničke dokumentacije i nadzor na projektima".
Kako piše Forbes Srbija, najveći deo prihoda ovog preduzeća dolazi od premija, subvencija, dotacija i donacija, a skoro polovina poslovnih rashoda je za troškove zarada i ostale lične rashode.
Ti podaci se mogu videti u finansijskom izveštaju za 2024, koji je Agenciji za privredne registre dostavljen krajem marta.
Povećanje poslovnih prihoda
Kako se može videti, Infrastruktura je prošle godine imala poslovne prihode u iznosu od 17,4 milijardi dinara. To je povećanje prihoda u odnosu na 2023. kada su oni iznosili 16,6 milijardi dinara. S druge strane, poslovni rashodi su smanjeni sa 21,1 na 19,2 milijardi dinara.
Ukupni prihodi bili su za dve milijarde veći od poslovnih – 19,49 milijardi, dok su ukupni rashodi premašili 24 milijarde.
Ostali poslovni prihodi
Kada se gleda struktura poslovnih prihoda, najveći udeo u 2024. imaju prihodi označeni kao "ostali poslovni prihodi". Iznos prihoda označenih kao "ostali" u 2024. bio je 14.080.563.000 dinara.
U napomenama uz finansijski izveštaj, može se videti da se ostali poslovni prihodi najvećim delom odnose na prihode od premija, subvencija, dotacija i donacija koji su iznosili 13.841.224.000 dinara.
Prihodi pod tom stavkom su skoro 1,3 milijarde viši u odnosu na godinu pre, kada su iznosili 12.548.706.000 dinara.
Najveći deo od tog iznosa, odnosno 10.618.206.000 dinara, su subvencije za održavanje infrastrukture, organizaciju i regulisanje saobraćaja i poslove logistike.
Pored toga, 1.258.645.000 dinara je subvencija za održavanje brze pruge i terminal Makiš.
Subvencija do visine troškova amortizacije sredstava u 2024. godini iznosila je 1.658.751.000 dinara.
Prihodi od zakupnina
U ostale poslovne prihode ubrajaju se i prihodi od zakupnina koji su u 2014. godini iznosili 116.760.000 dinara.
Tu su i prihodi od izdavanja saglasnosti koji su iznosili 75.035.000 dinara, kao i prihodi od usluga nadzora za izvršene radove u iznosu od 11.691.000 dinara.
Prihodi od prodaje
U poslovnim prihodima Infrastrukture, nalaze se i prihodi od prodaje proizvoda i usluga na domaćem i inostranom tržištu. Oni su u 2024. iznosili 3,34 milijarde dinara.
Najveći deo takvih prihoda dolazi od naknada za pristup železničkoj mreži Srbije, koje su iznosile 2,42 milijarde dinara.
Pored toga, u prihodima od prodaje su i prihodi od naknade za održavanje putnih prelaza. Takvi prihodi su u 2024. iznosili 408.418.000 dinara.
Najveći deo rashoda na plate i naknade
Sa druge strane, poslovni rashodi Infrastrukture u 2024. godini iznosili su 19.230.986.000 dinara. Manji su u odnosu na prethodnu godinu, kada su iznosili 21.117.330.000 dinara.
Polovina rashoda u 2024, 9.644.576.000 dinara, odnosi se na "troškove zarada i ostale lične rashode".
I ukupni rashodi smanjeni su sa 25,59 na 24,01 milijardi dinara.
Ceo tekst Forbes Srbija možete pročitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kako vlast zamišlja dijalog: Izjava u policiji, razgovor s premijerom, pa nova krivična prijava
23.04.2025.•
1
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić prethodnih dana je prvo pozvan u policiju, zatim na sastanak kod premijera Macuta, nakon čega je stigla i nova krivična prijava.
Sud u Hagu postavio novog kontrolora procesa koji protiv Šešelja treba da se vodi u Srbiji
23.04.2025.•
0
Sudski Mehanizam u Hagu postavio je Dagmaru Albreht za kontrolora procesa koji bi u Srbiji trebalo da se održi protiv lidera SRS Vojislava Šešelja i njegovih saradnika, optuženih za nepoštovanje suda.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - možete li najbolje do sad?
23.04.2025.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
U Srbiji prošle godine u udesima poginulo 514 osoba
23.04.2025.•
1
Od 21. do 27. aprila širom sveta obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju.
Nakon što je govorio na protestu, profesor u Kragujevcu razrešen dužnosti tutora
23.04.2025.•
2
Nakon što je juče govorio na protestu studenata medicine u Kragujevcu, profesor Aleksandar Cvetković sa Fakulteta medicinskih nauka danas je razrešen dužnosti tutora, objavili su studenti.
Ivan Barbalić koji je 90-tih isteran iz stana u Zemunu: Sada je spor u Strazburu
23.04.2025.•
4
Više državljana Hrvatske proterano je poslednjih meseci iz Srbije.
Nastavak progona: Studentkinji Pravnog fakulteta u Beogradu zabranjen ulazak u Srbiju
23.04.2025.•
15
Studentkinji beogradskog Pravnog fakulteta Heleni Strugar zabranjen je ulazak u Srbiju, čime se, kako je ocenila, nastavlja njen nezakonit pritisak i progon.
Evropska komisija: Detaljno ćemo pratiti izbor i funkcionisanje REM-a
23.04.2025.•
1
Evropska komisija (EK) će detaljno pratiti procedure i funkcionisanje Regulatornog tela za elektronske medije (REM), kažu u EK.
Sednica Odbora o izboru članova Saveta REM sazvana za 28. april
23.04.2025.•
2
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sazvana sednica Odbora za kulturu i informisanje, koju je opozicija tražila.
Osmaci polažu probu male mature do kraja aprila
23.04.2025.•
3
Učenici osmog razreda osnovnih škola u Srbiji, njih 64.418, polagaće do 30. aprila, u okviru probnog završnog ispita, testove iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, matematike i iz predmeta po izboru.
Tužilac razgovarao sa rukovodiocima RTS radi pojašnjenja krivične prijave
23.04.2025.•
1
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je tužilac obavio razgovore sa nekoliko rukovodilaca u javnom servisu, povodom krivične prijave koju je RTS podneo protiv NN lica zbog blokade.
AFP: Prosvetari nedeljama bez plate jer im je Vučić obećao "krompir"
23.04.2025.•
4
Prosvetni radnici, koji podržavaju svoje đake, nedeljama ne primaju platu, jer je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao onima koji nisu radili "krompir, ili ništa", ocenjuje Frans pres.
Opozicija traži novi postupak za izbor članova Saveta REM-a: Prethodni bio katastrofalan
23.04.2025.•
0
Opozicioni poslanici u skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje podneće danas zahtev za održavanje sednice tog odbora sa ciljem da se pokrene novi postupak za izbor članova Saveta REM-a.
Verski analitičar: Žalosno što patrijarh nije stao uz studente i narod, već uz Vučićev režim
23.04.2025.•
26
Verski analitičar Vladimir Veljković izjavio je da je žalosno što patrijarh Porfirije nije stao uz studente i narod, nego se deklarisao kao saradnik režima Aleksandra Vučića.
Ekonomista s Bečkog instituta: Srpska ekonomija poput zeca koji je izazvao kornjaču na trku
23.04.2025.•
3
Ekonomska aktivnost u Srbije usporena je, ali to nema nikakve veze sa studentskim protestima, rekao je ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović.
RTS podneo krivičnu prijavu protiv NN lica zbog sprečavanja emitovanja programa
23.04.2025.•
2
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je RTS podnela krivičnu prijavu protiv NN lica zbog krivičnog dela sprečavanje štampanja i rasturanja štampanih stvari i emitovanja programa.
Tužilaštvo tvrdi da nije pozvalo rektora Đokića na saslušanje
23.04.2025.•
2
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu uputilo je zahtev za prikupljanje obaveštenja Rektoratu Univerziteta u Beogradu, u vezi sa krivičnom prijavom koju je podneo student Miloš Pavlović.
Verujete li da je u toku obojena revolucija: To smatra četvrtina građana Srbije
23.04.2025.•
59
Dok vlast ne uspeva da zaustavi trend rasta nezadovoljstva i nepoverenja koje građani Srbije osećaju prema njoj, podrška protestima i studentima i posle pet meseci ostaje visoka (59 odsto).
Rektor Đokić u pismu premijeru Macutu: Nisam došao na sastanak s vama jer moram u tužilaštvo
23.04.2025.•
9
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da je pozvan u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu za davanje obaveštenja o drugoj krivičnoj prijavi podnetoj protiv njega.
Ni iz petog pokušaja nije izabran predsednik Skupštine Kosova
23.04.2025.•
0
Kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje za predsednicu Skupštine Kosova Aljbuljena Hadžiu ni na današnjoj sednici nije uspela da dobije dovoljno glasova da bi bila izabrana.
Komentari 1
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar