Nacionalno telo za akreditaciju: Preduzeti hitne mere za obezbeđivanje nastave na fakultetima

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) pozvalo je sve ustanove da preduzmu hitne mere kako bi se, u interesu studenata, obezbedio nesmetan nastavni proces.
Nacionalno telo za akreditaciju: Preduzeti hitne mere za obezbeđivanje nastave na fakultetima
Foto: 021.rs
Ova institucija izrazila je duboku zabrinutost zbog višemesečne obustave nastave na brojnim visokoškolskim ustanovama u Srbiji.
 
U saopštenju objavljenom na sajtu NAT navodi se da je, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, svaka visokoškolska ustanova u obavezi da organizuje i izvodi nastavu tokom školske godine i da Pravilnici o standardima i postupku za akreditaciju studijskih programa i visokoškolskih ustanova propisuju da je izvođenje nastave suštinski i obavezan element studijskih programa.
"Nepoštovanje tih obaveza može dovesti do ozbiljnih posledica po status visokoškolske ustanove, uključujući pokretanje postupka vanredne spoljašnje provere kvaliteta, u skladu sa članom 22. Zakona o visokom obrazovanju, što u krajnjem slučaju može rezultirati oduzimanjem akreditacije ustanove ili studijskih programa", ističe NAT.
 
Navodi se da NAT "prepoznaje pravo studenata" na izražavanje nezadovoljstva i učešće u demokratskim procesima, ali da poziva sve aktere da pronađu načine za izražavanje svojih stavova koji neće narušavati osnovne funkcije obrazovnog sistema i prava ostalih studenata na obrazovanje.​
"Nacionalno telo za akreditaciju, kao jedino ovlašćeno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju u Srbiji, ima jasno propisanu i nedvosmislenu obavezu da, u skladu sa zakonom, akredituje visokoškolske ustanove i studijske programe, ali i da tokom čitavog akreditacionog perioda nadgleda, prati i unapređuje kvalitet nastave i ukupnog obrazovnog procesa", navodi se.
 
Rad i postupanje NAT ne prate samo nadležne institucije u zemlji, već i međunarodne asocijacije čiji je NAT član, pa članstvo u Evropskoj asocijaciji za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA), kao i registracija u Evropskom registru za obezbeđenje kvaliteta (EQAR) podrazumevaju obavezu dosledne primene međunarodno priznatih standarda i smernica za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, dodaje se u saopštenju.
 
"S tim u vezi, NAT ne samo da ima pravo, već i dužnost da preduzme sve zakonom predviđene mere kako bi obezbedilo kontinuitet u primeni akreditacionih standarda, zaštitilo integritet procesa obezbeđenja kvaliteta i sačuvalo svoj legitimitet i poziciju u međunarodnim telima", ukazuje u saopštenju NAT.
 
Nacionalno telo za akreditaciju će u najkraćem mogućem roku preduzeti sve mere iz svoje nadležnosti - uključujući, ali se ne ograničavajući na vanredne spoljašnje provere kvaliteta - kako bi obezbedio da visokoškolske ustanove poštuju sve propisane obaveze, u interesu studenata, društva, i u skladu sa najvišim evropskim standardima. Odstupanja od zakona i propisa neće biti tolerisana, ističe se u saopštenju.
 
Prema oceni tog tela, dijalog je jedini put ka rešavanju postojećih problema i očuvanju integriteta visokog obrazovanja u Srbiji, ali ne sme biti izgovor za narušavanje osnovne funkcije visokoškolskih ustanova - izvođenje nastave.

"Studenti imaju pravo da izraze svoje stavove, ali isto tako imaju i obavezu da pohađaju nastavu, dok su ustanove dužne da osiguraju njeno neometano i kontinuirano odvijanje, u skladu sa zakonom i standardima kvaliteta", dodaje se u saopštenju.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija