I dok u glavnom gradu situacija nije alarmantna, kako zbog velikog broj privatnih vrtića, tako i zbog iznosa subvencija koje uglavnom pokrivaju troškove boravka dece u vrtićima, u Novom Sadu je situacija potpuno drugačija jer su subvencije znatno niže i nedovoljne kako bi se pokrili ovi izdaci. Mesečni iznos za celodnevni boravak za mlađi uzrast, od šest meseci do tri godine, jeste 16.000 dinara, a za starije 13.000 dinara.
Slika je i u drugim većim gradovima manje-više slična jer mesta u državnim vrtićima nema, a ni broj privatnih ne može da zadovolji potrebe za upis svih mališana, piše
Biznis.rs.
Zbog toga je potražnja za dadiljama sve veća, a u porodicama koje nemaju dovoljno finansijskih sredstava ni mogućnosti da dete povere bakama i dekama na čuvanje, sve češće se dešava da jedan od roditelja napusti posao, jer kada se svi troškovi stave na papir računica pokazuje da je za ove troškove neophodna cela jedna plata.
Urednica portala Bebac Jelena Ćirić Nikolić za Biznis.rs ističe da je potražnja za dadiljama sve veća, s obzirom na to da su i majke u poslednje vreme mnogo više radno aktivne nego pre desetak ili dvadeset godina.
"Pošto majke moraju da se vrate na posao sa bebinih nepunih godinu dana, logično je da žele da odlože polazak u vrtić bar do godinu i po dana. Često se dešava da ne mogu da upišu dete zbog nedostatka mesta i onda pokušavaju da nađu bebisiterku kako bi ovaj period prilagođavanja prošao što bezbolnije. Potražnja je najveća u velikim gradovima i dešava se da jedna bebisiterka čuva jedno ili dvoje dece iz šire porodice, pa se tako i troškovi dele", objašnjava Ćirić Nikolić.
Prema njenim rečima, troškovi za usluge dadilja nisu zanemarljivi i evidentno je da su veći od zarade na nekom prosečnom poslu u Srbiji, ali je i to s razlogom jer je reč o vrlo odgovornom poslu.
"Ono što je kod nas problematično je što ne postoji nikakva škola i licence za dadilje, kao ni registar koji bi bio dostupan roditeljima radi određene sigurnosti prilikom njihovog angažovanja. Postoje agencije koje se time bave, ali ne i zvaničan registar i spisak sa obučenim dadiljama i njihovim kvalifikacijama", dodaje Ćirić Nikolić.
Tanja Vujanović, osnivačica i predsednica Udruženja dadilja Srbije Vida, za Biznis.rs kaže da ne postoje fiksne cene kada su usluge dadilja u pitanju. Sve ipak zavisi od njihovih kvalifikacija, a sve više dadilja dosta ulaže u edukaciju, što je za mnoge roditelje presudno.
"Ako je u pitanju angažovanje za čuvanje jednog deteta puno radno vreme od osam sati, cena se kreće od 900 do 1.000 evra na mesečnom nivou. Ako je u pitanju čuvanje blizanaca ili više dece, onda je cena za nekih 20 odsto viša. Roditelji su spremni da daju dobar iznos novca ako dadilja poseduje dodatne kvalifikacije i ako je prošla određene edukacije, pa primera radi govori strane jezike, završila je kurs prve pomoći ili je prošla Montesori program. Upravo takve dadilje imaju i više cene", ističe Vujanović.
Kada je reč o cenama za povremeno čuvanje dece, ona kaže da se usluge plaćaju po satu i da one nisu fiksne.
"Zavisi da li je jedno, dvoje ili više dece u pitanju. Da li je reč o čuvanju preko dana, noću ili vikendom, kada je i skuplje. Može se reći da je okvirna cena 1.000 dinara po satu", dodaje ona.
Vujanović kaže da danas kao dadilje rade uglavnom žene srednjih godina, sa završenom srednjom školom, a da zbog zahteva roditelja one dosta ulažu u edukaciju i sve manje pristaju da izlaze iz okvira svog posla.
"Postoji određen broj porodica koje zaista znaju šta dadilja treba da radi i šta spada u njen posao, a to je briga o deci, njihovom emocionalnom razvoju, higijeni… Njen posao je da čuva dete, da se pobrine za njegovu ishranu, da ga prošeta, raskloni igračke. Roditelji to često zloupotrebljavaju, pa očekuju od dadilja da budu pomoć u kući. To nije u opisu njihovog posla i one sve manje pristaju na takve zahteve", zaključuje Vujanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
///
Da ne objašnjavam detalje zasto bi to sve bilo dobro, neka svi samo razmisle.
Branko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar