Ko je sve od početka studentskih protesta Vučića proglasio nepoželjnim?

Deset godina nakon što je Aleksandar Vučić proglašen počasnim građaninom Novog Pazara, zbor građana tog grada odlučio je da od lokalnog parlamenta zvaničnim dopisom zatraži da se Vučiću oduzme titula.
Ko je sve od početka studentskih protesta Vučića proglasio nepoželjnim?
Foto: Beta (Milan Obradović)
Pre Novog Pazara sličan predlog imala je i opozicija Leskovca koja je takođe tražila da se predsedniku države oduzme titula počasni građanin Leskovca, jer je on, kako su naveli, sada bliži tituli persona non grata.
 
Nogu su povukli Piroćanci, koji su jednoglasnom odlukom na Zboru građana Pirota, predsednika Aleksandra Vučića proglasili nepoželjnom osobom na teritoriji tog grada.
Na zboru građana u Čačku, održanom početkom marta, nekoliko stotina Čačana proglasilo je Vučića, ali i predsednicu Narodne skupštine Anu Brnabić za nepoželjne osobe na teritoriji Čačka, jer je reč o ljudima, kako je navedeno, koji šire mržnju i dele narod.
 
I u Novom Sadu je potpisivana peticija da se predsednik države proglasi nepoželjnom osobom. U tekstu peticije se navodi da je "dotični toliko štete naneo ovom gradu i njegovim građanima da je to krajnje neoprostivo. Zaslužan je, ne samo za smrt 16 ljudi, već i za siromaštvo, propast institucija, uništavanje infrastrukture grada, kao i za opšte rasulo koje vlada u celoj Srbiji. Često je vređao i omalovažavao građane, a pre svega studente, te stoga smatramo da nije dobrodošao u Novi Sad", navodi se u peticiji.
Početkom aprila plenum prosvetnih radnika, roditelja, studenata, učenika i građana Valjeva, predsednika Srbije proglasio je takođe nepoželjnim na teritoriji ovog grada.
 
Ovakvi zahtevi koji se čuju poslednjih meseci, kako tvrde sagovornici Danasa, govore da se klima u Srbiji promenila i da vlast ne stoji tako dobro kao ranije.
 
Novinar Nedim Sejdinović smatra da je trinaestogodišnje muljanje očigledno došlo na naplatu, klima jeste promenjena i Vučićev rejting jeste u slobodnom padu.
 
"Ali on nikada i nije bio tako veliki koliko se predstavljalo, uvek je značajno napumpavan, a bilo je jako mnogo očajnih građana koji su verovali - a vlast je bila tu da im ispere mozak dubinski, uz pomoć desnih i levih partnera - da je promena nemoguća, i da nema nikakve alternative za vladavinu najgorih, moćnu spregu kriminala, tajnih službi, policije i dela pravosuđa", napominje ovaj sagovornik.
 
Sada se, kako kaže, probudila nada i hrabrost, vlast je ogoljena do kraja.
Inače, za 12 godina vladavine Aleksandra Vučića, on je čak 19 puta proglašen počasnim građanininom. Poslednji grad gde je dobio tu titulu bila je Subotica.
 
Prvo priznanje dobio je 2013. godine u Leskovcu. Tadašnjem potpredsedniku Vlade zvanje počasni građanin Grada Leskovca dodeljeno je za "posvećenost, izgradnju i funkcionisanje sistema Republike Srbije i doprinos u razvoju grada Leskovca".
 
Najviše prizanja, čak sedam, u vreme korone, dobio je 2021. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Treba li nam lustracija?

Pre četiri meseca Ekološki ustanak predao je Skupštini Srbije predlog Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava poznatom kao Zakon o lustraciji.

Programeri ponovo najplaćeniji

Programeri su ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji, pošto je njihova prosečna februarska neto plata iznosila 288.617 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.