Amnesti internešenel: Prekomerna sila i proizvoljna hapšenja na protestima u Srbiji 2024.

Međunarodna organizacija Amnesti internešenel (AI) je u novom izveštaju navela da je pravo na mirno okupljanje na meti teškog napada u Evropi.
Amnesti internešenel: Prekomerna sila i proizvoljna hapšenja na protestima u Srbiji 2024.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Navode da države sve više stigmatizuju i kriminalizuju mirne demonstrante, uz proizvoljna hapšenja i primenu prekomerne sile u nekim zemljama, uključujući Srbiju.
 
U delu izveštaja o Srbiji, AI ocenjuje da su se demonstranti i novinari suočavali sa zastrašivanjem, uznemiravanjem i zlonamernim tužbama zbog mirnog angažovanja u pitanjima od javnog interesa.
 
 
"Demonstracije, posebno protesti za zaštitu životne sredine, bile su pod jakim policijskim nadzorom, a učesnici su bili izloženi prekomernoj upotrebi sile i proizvoljnim hapšenjima", navodi se u izveštaju za 2024. godinu.
 
Podseća se da je uhapšeno najmanje 33 aktivista posle protesta zbog projekta iskopavanja litijuma u avgustu, da su mnogi pritvoreni ili ispitivani zbog objava na društvenim mrežama ili samo zbog učešća u mirnim protestima, a da su neki optuženi "za nesrazmerna krivična dela, uključujući podsticanje na nasilno rušenje ustavnog poretka".
U izveštaju se navodi da je AI u decembru našao dokaze da su vlasti u Srbiji rasprostranjeno koristile nezakonit špijunski softver i "invazivne tehnike digitalne forenzike protiv aktivista i nezavisnih novinara".
 
"Prostor za sve da ostvare prava na slobodu izražavanja i mirnog okupljanja mora biti zaštićen od državnog prekoračenja pod raznim izgovorima", ističe se u izveštaju.
 
Kada je u pitanju sloboda izražavanja u Srbiji, ocenjuje se da su istraživački novinari, branioci ljudskih prava i aktivisti nastavili da se suočavaju sa napadima u provladinim medijima i da su bili izloženi strateškim tužbama protiv učešća javnosti (SLAPP).
 
Visoki vladini zvaničnici su pozivali na usvajanje "zakona o stranim agentima", bilo je više od 150 pretnji i napada na novinare, prema podacima NUNS-a, a Odbor UN za ljudska prava je ukazao na "kontinuiranu rasprostranjenost diskriminatorskog govora, uključujući političara i visokih zvaničnika, usmerenog na novinare i u onlajn i u tradicionalnim medijima".
 
Takođe se navodi da nije učinjen nikakav kredibilan napor da se postigne odgovornost za ratne zločine i da se umesto toga vlada fokusirala na slabljenje rezolucije UN o genocidu u Srebrenici.

"Diskriminacija je ostala značajan problem koji pogađa Rome, LGBTI osobe, izbeglice i migrante. Broj izbeglica i migranata koji prolaze kroz zemlju se smanjio, ali su ostali podložni zlostavljanju i nasilju", navodi se u dokumentu.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poginuo pripadnik 63. padobranske brigade

Pripadnik 63. padobranske brigade Milan Stanković preminuo je večeras u vojnoj bolnici "Niš" od povreda zadobijenih danas tokom izvođenja padobranskog skoka na vojnom aerodromu u Nišu.