Izbori ponovo aktuelna tema - a uslovi nepromenjeni: Posle "muljanja" sve ostalo isto

Raspisivanje lokalnih izbora u Kosjeriću i Zaječaru, prvih otkako je zemlju zahvatio talas građanskih protesta, unelo je novi život u staru debatu o izbornim uslovima.
Izbori ponovo aktuelna tema - a uslovi nepromenjeni: Posle "muljanja" sve ostalo isto
Foto: 021.rs
Tema koja je obeležila politički život u prvoj polovini 2024. godine je naknadno gurnuta pod tepih, a da ništa konkretno na rešavanju problema nije urađeno.
 
Da problem postoji, usaglasili su se predstavnici vlasti i parlamentarne opozicije tokom konsultacija u skupštini u martu prošle godine. Rezultat tih sastanaka bilo je formiranje Radne grupe za primenu ODIHR preporuka koja je trebalo da sve kritične tačke izbornog procesa pretoči u zakonske izmene. Grupu koja je formirana u aprilu prošle godine činili su predstavnici vlasti, opozicije i civilnog sektora, a sistem glasanja je tako ustrojen da niko nije mogao nikoga da preglasa, podseća Insajder.
Ipak, tokom deset meseci formalnog trajanja radne grupe, još jednom se pokazalo da je postizanje međustranačkog konsenzusa najteži poduhvat u domaćoj politici. Kada su u februaru ove godine predstavnici opozicije zamrzli učešće u radnoj grupi, a odmah za njima i predstavnici civilnog sektora, ukupan broj predloga koji je prosleđen skupštini na usvajanje bio je - nula.  
 
"To je stiglo do mrtve tačke", kaže za Insajder narodna poslanica Ekološkog ustanka i bivša članica radne grupe Danijela Nestorović.  
 
"Ključni faktor razmimoilaženja te radne grupe je bio Predlog zakona o jedinstvenom biračkom spisku. Nacrt organizacije CRTA nije bio zadovoljavajući za predstavnike vlasti, pa su oni izašli sa svojim nacrtom zakona. Najveća razlika je bila ko bi činio komisiju koja bi vršila reviziju biračkog spiska. Predstavnici vlasti nisu pokazali ni trunku dobre volje da se stvari maknu sa mrtve tačke i na tome se stalo", navodi Nestorović.  
Ključne ODIHR preporuke
 
Pitanje revizije biračkog spiska ubrzo se iskristalisalo kao primarno od svih ODIHR preporuka, tim pre što je cela kriza izbornog legitimiteta u decembru 2023. godine i nastala zbog sumnje u "izborni turizam". Optužbe opozicije i dela civilnog sektora da su izborni rezultati nelegitimni zbog brojnih mahinacija dobili su svoju potvrdu u izveštaju ODIHR-a, OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava.
 
Ubrzo, ODIHR je objavio i spisak preporuka koje bi trebalo ispraviti da se unapredio izborni proces. Od 25 preporuka, sedam je definisano kao prioritetno - osim revizije biračkog spiska tu se navodi, između ostalog, i uspostavljanje nezavisnog REM-a, zabrana funkcionerske kampanje, ali i sprečavanje pritiska na birače i zaposlene u javnim preduzećima. Prva preporuka navodi da ceo proces unapređivanja izbornog zakonodavstva mora da bude zasnovan na "širokom političkom konsenzusu".  
 
Nakon izlaska opozicije i predstavnika civilnog sektora iz radne grupe, ona je suštinski prestala da postoji. Ipak, strogo formalno, ona nije ukinuta, što ostavlja mogućnost da predstavnici vlasti koji su u njoj ostali mogu da izađu sa svojim zakonskim predlogom.  
 
Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta koja je bila u radnoj grupi, ističe za Insajder da ona nije ukinuta, ali da ne može ni da postoji ukoliko u njoj ne učestvuju predstavnici opozicije i civilnog sektora.  
 
"Odlukom o formiranju grupe je predviđeno da njom predsedava predstavnik civilnog društva, ali oni su svi napustili grupu. ODIHR u svojim preporukama traži da se izmene propisa usvajaju u jednom inkluzivnom procesu, a svaka odluka koju bi eventualno usvojili samo predstavnici vlasti nikako ne bi zadovoljila taj kriterijum", navodi Jerinić.  
 
Razlog zbog kog je grupa i dalje tema, iako je napuštena od dve trećine članova, jeste taj što su dva predloga za izmene i dopune Zakona o jedinstvenom biračkom spisku od februara predstavljena na više javnih slušanja u različitim gradovima Srbije. Jedan predlog je podneo Pavle Dimitrijević iz organizacije CRTA, a drugi Uglješa Mrdić, poslanik SNS-a.  
 
Pavle Dimitrijević za Insajder navodi da ništa što bi skupština eventulano usvojila nakon što je grupa napuštena ne bi imalo legitimitet.  
 
"Ako bi uopšte i išli dalje sa tim procesom, potpuna je nepoznanica koji je status tih predloga izmena zakona. Da li je to nešto što su predstavnici vlasti sami sastavljali ili su to zakoni koje je razmatrala radna grupa? Dosta je tu nepoznanica", kaže Dimitrijević.  
 
Zarada kroz usvajanje reformi
 
Predstavnici vlasti bi imali motiv za usvajanje zakonskih izmena koje bi bile na tragu ODIHR preporuka, pošto je ovaj proces apostrofiran kao jedan od ključnih u Reformskoj agendi na koju se Srbija obavezala. Reformska agenda je mehanizam EU za podsticanje reformi na Zapadnom Balkanu, ali je isplata novca blisko povezana sa konkretnim reformskim potezima. Pri vrhu spiska obaveza koje važe za Srbiju, nalazi se i popravljanje izbornog procesa. Reformskom agendom opredeljeno je oko 1,6 milijardi evra za Srbiju, što u bespovratnim sredstvima, što u povoljnim kreditima.  
 
Jelena Jerinić naglašava da očekuje da će vladajuće stranke ipak pokušati da usvoje neke zakone kako bi ispunili stavke iz Reformske agende.  
 
"Kakve god te izmene bile, one će svakako biti tako postavljene da suštinski ne ugroze poziciju vlasti. Ne bi bio prvi put da SNS usvaja neke zakone kako bi imali izgovor da kažu da su ispunili međunarodne obaveze", ističe Jerinić.  
Danijela Nestorović ističe da bi jedino kombinacija spoljnog i unutrašnjeg pritiska mogla da primora vlast da usvoji suštinske izmene izbornog zakonodavstva.  
 
"Jedino ako bi se pojavio spoljni pritisak kroz ODIHR, a pritom ne mislim na oštro intonirana saopštenja, nešto bi moglo da se uradi. To, u kombinaciji sa pritiskom studenata i predstavnika opozicije, bi jedino priteralo vlast da napravi promene", zaključuje Nestorović.  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija