Završena rasprava o pet zakona u Skupštini Srbije

U Skupštini Srbije završena je objedinjena načelna rasprava o više zakonskih predloga, među kojima i o zakonu o energetici.

U Skupštini Srbije završena je objedinjena načelna rasprava o više zakonskih predloga, među kojima i o zakonu o energetici.

Poslanici će o nešto više od 100 amandmana koji su uloženi na ukupno pet predloga zakona, početi raspravu u nedelju u devet sati.

I predstavnici poslaničkih klubova stranaka na vlasti i u opoziciji najavili su podršku predlogu zakona o energetici, zbog njegovog reformskog karaktera, mogućnosti većeg ulaganja u energetski sektor i zbog usklađivanja te oblasti Srbije sa Trećim energetskim paketom EU, osim Nove stranke, čiji predstavnici su istakli da njeni članovi nisu imali vremena da pročitaju zakon.

Novi zakon o energetici širom otvara vrata investitorima da ulažu u oblast energetike u Srbije i za otvaranje novih radnih mesta, što je prioritet Vlade Srbije, izjavio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, predstavljajući taj predlog zakona pred poslanicima. Novim zakonom, koji je reformskog karaktera, značajno se poboljšava investicioni ambijent u sektoru energetike, rekao je on i najavio da je pred Srbijom ozbiljan investicioni ciklus u toj oblasti, jer postoji dosta zainteresovanih investitora iz EU, SAD I Rusije da ulažu.

Najavio je da će Srbija uskoro početi izgradnju nove elektrane u Kostolcu , a postoje i planovi za ulaganje u termoelektranu i rudnik Štavalj, uz mogućnost velikog ulaganja u obnovljive izvore energeije zahvaljujući podsticajima države, kako bi do 2020. dostigli cilj od 27 odsto struje iz obnovljivih izvora energije.

Novim zakonom o energetici će se u Srbiji od 1. januara 2015. godine u potpunosti primenjivati sve mere iz Trećeg energetskog paketa EU za oblasti gasnog , elektroenergetskog sektora i obnovljivih izvora energije, čime Srbija postaje prva zemlja u region koja je primenila sve te odredbe, rekao je Antić, istakavši da je Srbija u oblasti energetike najviše iskoračila u usklađivanju sa evropskim integracijama.

Novim zakonom će biti zadržana zaštita za energetski ugrožene kupce, što kako je rekao, ukazuje da Vlada i Ministarstvo energetike vode odgovornu socijalnu politiku u ovoj oblasti, jer će i u sledećoj godini za subvencionisanje ugroženih potrošača biti izdvojeno 700 miliona dinara za sve koji ne mogu da plaćaju struju i koji će dobiti besplatno od 120 240 kilovat sati struje mesečno i određene količine gasa.

On je odgovarajući na pitanja poslanika opozicije naveo da Srbija uvozi nedostajuće količine uglja po ceni od oko 35 evra po toni, a ne po ceni od 60 evra, kako je objavljeno u nekim medijima. Poslanici Srpske napredne stranke, Jedinstvene Srbija i Nove Srbije podržali su predlog zakona o energetici i istakli da očekuju da će doći do skraćenja procedura za ulaganje u energetskom sektoru, razvoja energetske infrastrukture, zaštite kupaca, razvoja energetskog tržišta i korporativizacije EPS-a.

Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke (SDS) Marko Đurišić najavio je da će ta stranka podržati predloženi zakon o energetici i zakon o potvrđivanju okvirnog sporazuma Srbije i Evropske unije (EU) o pravilima za korišćenje finansijske pomoći EU iz pretpristupnih fondova (IPA 2). "Smatramo da su zakon o energetici i sprovođenje programa EU dobri i potrrebni da se donesu", rekao je Đurišić.

Za ostala tri predložena propisa - izmeme zakona o planiranju i izgradnji, zakona o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građeviske dozvole i zakona o matičnim knjigama SDS neće glasati.

On istakao da su ti zakoni apsolutno neprihvatljivi i zato što se vlada krije iza poslanika većine i nije bila spremna da dođe i objasni kako je pre samo dve nedelje pogrešila kada je donošen Zakon o planiranju i izgradnji, koji sada ponovo mora da se menja.

Demokratska stranka je takođe najavila da će podržati usvajanje zakona o energetici pre svega zbog njegovog doprinosa usklađivanju sa pravilima EU u toj oblast ii zbog veće mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore energije , jer do 2020. moramo da dostignemo cilj od 27 odsto zelene energije od finalne potrošnje. Oni su izneli primedbu da ne bi trebalo da se iz bužeta izdvajaju bilo kakve subvencije za oblast energetike već da se ta sredstva izdvajaju kroz odgovarajući fond. Predstavnici te stranke su rekli i da bi podržali ukidanje moratorijuma za izgradnju nuklearki u Srbiji.

  • jo

    27.12.2014 07:12
    Suština a ne forma
    Ja sam juče proveo 7 sati da bi napravio najobičniju zdravstvenu knjižicu preko onog " revoluconarnog "sistema centralnog registra i opet mi je trebala gomila papira.To je suština.Može onih tamo 250 da diže ruke i noge 24 sata dnevno i to se zove forma ali je suština sledeća.Od 50 propisa koje oni izglasaju 48 je neprimenljivo ili ga svaka polupsimena šuša tumači kako on misli da treba.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija