"Papirologija" koči vraćanje zemljišta
Direktor Agencije za restituciju Srbije Strahinja Sekulić izjavio je da Vlada Srbije nije prihvatila izmene Zakona o vraćanju oduzete imovine, kojima bi se otklonili problemi s restitucijom poljoprivrednog zemljišta.
On je rekao da nije zadovoljan izmenama zakona koje je usvojila Skupština na predlog Vlade Srbije, jer nije prihvaćen predlog Radne grupe kojim bi se rešili problemi vraćanja poljoprivrednih parcela koje su komasirane (ukrupnjavane spajanjem). "Naravno da nisam zadovoljan. Radna grupa je imala ceo niz predloga u smislu olakšavanja procedure i davanja nekih novih prava građanima. Sve to je odbačeno i ostalo je samo odlaganje novčane isplate obeštećenja", rekao je direktor Agencije za restituciju Srbije.
Sekulić je rekao da je Radnoj grupi primarno bilo da se omogući da se naturalna restitucija efikasnije odvija vezano za poljoprivredno zemljište, za diplomatsko-konzularna predstavništva, za građevinsko zemljište.
On je rekao da Zakon o restituciji daje pravo da se vraća komasirano zemljište, ali to istovremeno i otežava, jer traži da se vrati ista parcela koja je oduzeta, ali je "teško pratiti gde se parcela nalazi" zbog nesređenih podataka.
"Prepreka vraćanju poljoprivrednog zemljišta je problem dokumentacije u katastru i nesaradnja Uprave za poljoprivredno zemljište, čak opstrukcija. Nije to nikakva tajna. Ako neko veruje da će, pre svega štiteći interese raznih polubiznis lobija, uspeti da spreči vraćanje zemljišta, neće u tome uspeti", rekao je Sekulić, dodajući da ta uprava poljoprivrednim zemljištem "upravlja na skandalozan način".
On je rekao da je Radna grupa ponudila rešenje koje bi omogućilo vraćanje komasiranog zemljišta, tako što bi se vraćalo onoliko koliko je oduzeto iz komasacione mase. "Naš predlog je bio da se umesto 10 godina, koliko će pod ovim uslovima trajati vraćanje zemljišta, ceo posao završi za dve, tri godine. Ako neko misli da će birokratskim procedurama i otporima sprečiti vraćanje poljoprivrednog zemljista, neće uspeti", rekao je Sekulić.
Prihvatanjem tog rešenja, kako je istakao, izbegli bi se problemi koji će nastati u budućnosti, što će biti "višestruko skuplje po državu". "Mi ćemo nastaviti da vraćamo svu imovinu koja je oduzeta, pa i poljoprivredno zemljište. Zbog toga smo predložili izmene zakona da bi se izbegli problemi koji će nastati u budućnosti", rekao je Sekulić.
Kako je istakao, Zakon nije predvideo mogućnost da se to zemljište obešteti u slučaju nemogućnosti identifikacije parcele. "To je prostor gde jedan sasvim prosečan advokat može da obezbedi svoju egzistenciju, radeći te predmete ako ne bude doneseno rešenje u okviru zakona", rekao je direktor Agencije za restituciju Srbije, dodajući da očekuje da će već naredne godine biti donete izmene Zakona.
"Očekujem da će možda već iduće godine biti nastavljen rad na izmeni zakona, jer je to neophodno. To mora da se uradi", rekao je direktor Agencije za restituciju.
Komentari 4
ljosa
da je to davno istrulilo jer tudje je slatko i jeftino!!!
Paor
Ništa novo u zemlji Srbiji , duh komunizma još živi u neškolovanoj masi a i neškolovanim lopurdama među političarima.
U Srbiji će možda biti dobro za jedno 100godina, kad se gen lopovluka, prevarare, nepoštenja možda izgubi u sledećim generacijama.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar