Država menja odnos prema preduzećima?

Budžet za 2015. je istorijski jer smanjuje rashode, ali to rezanje troškova nije toliko značajno. Istorijski je predlog države da jasno prikaže izdatke ispod crte, koji u prošlosti nisu bili vidljivi, izjavio je šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen.

Budžet za 2015. je istorijski jer smanjuje rashode, ali to rezanje troškova nije toliko značajno. Istorijski je predlog države da jasno prikaže izdatke ispod crte, koji u prošlosti nisu bili vidljivi, izjavio je šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen.

Prema njegovim rečima, to je unapređenje budžetskih procesa i pokazuje da država menja odnos prema javnim preduzećima. "Više neće biti bezuslovne budžetske podrške za preduzeća u državnom vlasništvu, koja su dobijala kredite uz garancije države. To je velika promena, ali ćemo pratiti šta se zaista događa i da li će se to poštovati. Sve što je dogovoreno sa MMF je korak u dobrom smeru. Pitanje je samo primene tog sporazuma", rekao je Verheijen za današnju "Politiku".

On smatra da smanjenje penzija nije najbolji način za uštedu, ali i naglašava da, kada se pogleda struktura rashoda u budžetu i udeo penzija u bruto domaćem proizvodu, Srbija nije imala izbora. "Dve najveće rashodne stavke, uz izdatke za kamate, jesu plate i penzije. Vlada je uradila sve što je mogla da to izbegne, ali svaki scenario koji nije uključivao smanjenje tih rashoda ne bi bio dovoljan za stabilizaciju javnih finansija", rekao je šef kancelarije Svetske banke u Srbiji.

Verheijen je naglasio da je važno da će Srbija imati aranžman sa MMF, jer bez tog programa sve promene na globalnom tržištu bi vrlo brzo pogodile Srbiji. "Program sa MMF investitorima daje sigurnost, znači poverenje. Neki od globalnih faktora sada nisu predvidljivi i program sa MMF je jedan od načina da se vlada od tih rizika zaštiti", rekao je Verheijen.

Kada je o investicionim mogućnostima reč, prema njegovim rečima, čini se da premijer Aleksandar Vučić ulaže velike napore da privuče investicije van evrozone.

"To je pametna odluka. Na taj način Srbija će sebe zaštititi od potencijalnih negativnih efekata iz regiona. Sa druge strane, potraga za investitorima je mogućnost za unapređenje odnosa sa zemljama koje nemaju pristup ovom tržištu i na ulaganja mogu da gledaju strateški", rekao je šef kancelarije Svetske banke u Srbiji.

  • Zilijen

    03.01.2015 21:03
    I Svetska banka daje podrsku budzetskoj politici Srbije.Vlada izgleda odlucna da ne odstupa od budzetske projekcije rashoda, striktno ce da se pridrzava mera stednje sto podrazumeva da ce manje novca da ide u javna preduzeca.
  • siki82

    03.01.2015 11:48
    komentar
    Promenom odnosa prema javnim preduzećima rešiće se neka od gorućih finansijskih pitanja.
  • Naivcina

    03.01.2015 11:42
    A zasto
    Pitaje? ti ljudi su posteno zaradili penziju a sad od ne nemogu ni da prezive i jos je smanjuju,da bi tamo neki nabiguz dobijo platu i ne bi ostao bez posla jer radi u drzavnoj ustanovi .A gde su radili sadasnji penzioneri?? zar nisu to bile drazvne ustanove??
    Uvesce jos koju odzacarinu,a od Odzacara ni korova.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija