DS: Vučić da objasni zašto raste javni dug

Demokratska stranka je pozvala premijera Srbije Aleksandra Vučića da objasni građanima kako i zbog čega je javni dug za dva meseca povećan za 570 miliona evra, kao i na šta je taj novac utrošen.

Demokratska stranka je pozvala premijera Srbije Aleksandra Vučića da objasni građanima kako i zbog čega je javni dug za dva meseca povećan za 570 miliona evra, kao i na šta je taj novac utrošen.

Po podacima Uprave za javni dug, kako je podsetila DS, javni dug Srbije iznosi 22,86 milijardi evra, što je za oko 570 miliona evra više nego na kraju novembra 2014. "To znači da se Vlada, koja nema novca za plate prosvetara i penzionere, zaduživala svakog dana 9,5 miliona evra. Da li bi tih 570 miliona evra bilo neophodno da nisu, po rečima bivšeg ministra finansija, zaposlili svojih 50.000 članova, ili da Vlada na sebe nije preuzela obavezu da građani Srbije finansiraju navodne investicije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata", zapitala je opoziciona DS.

Ta stranka je ocenila da je "očigledno da ova Vlada ne štedi, već se zadužuje, jer se javni dug ne smanjuje već uvećava iz meseca u mesec". "Ukoliko ova Vlada, koja je šampion u zaduživanju, nastavi ovom brzinom da se zadužuje, javni dug bi na kraju 2015. mogao da iznosi 25 milijardi evra", upozorila je DS.

U saopštenju te stranke je istaknuto da "smanjivanjem plata i penzija, a bez ideja o razvoju i investicijama i istovremenoj zaštiti najugroženijih slojeva stanovništva, Vlada Srbije svojim neznanjem preti da potpuno zaustavi ekonomske tokove u zemlji i dodatno produbi postojeću krizu, a da to istovremeno prikrije pritiscima na medije".

SNS: Građani su osetili kako demokrate brinu o novcu

Srpska napredna stranka saopštila je u odgovoru na saopštenje DS-a, navela da su građani Srbije na svojoj koži osetili kako o njihovom novcu brinu demokrate, koje su "štetočinskim odnosom prema javnim finansijama zadužile zemlju skupim kreditima i unapred potrošile plate i penzije".

Naprednjaci su naveli da zamena starih dugova sa visokim kamatama, u koje su demokrate neodgovorno gurnule Srbiju, novim i povoljnijim kreditima nije povećanje javnog duga, već očajnički pokušaj da se spasi ekonomija države i zaustavi dalje propadanje.

"Bojan Pajtić, posle 15 godina vladanja Vojvodinom i bavljenja isključivo njenim uništavanjem, a punjenjem svojih džepova i džepova svojih saradnika, mogao bi pred kraj svog mandata da pokaže makar mrvicu domaćinskog ponašanja i upozna se sa osnovnim ekonomskim pojmovima i fenomenom rolanja javnog duga", naveli su naprednjaci.

Naprednjaci su naveli da su demokrate u periodu od samo četiri godine svog vladanja duplo povećale javni dug sa 34,2 na neverovatnih 62,5 odsto BDP-a, a nezaposlenost sa 14,4 na 26,1 odsto, dok je više od pola miliona ljudi u Srbiji ostalo bez posla. SNS naglašava da su sve relevantne međunarodne institucije pohvalile i podržale ekonomske mere Vlade i da daju jasan signal investitorima da je Srbija postala sigurna zemlja za njihove ulaganja.

  • 13.01.2015 22:33
    kome vi pricate..?!
    jel vi nas to pravite ludim?dizete nove kredite sa manjom kamatom da otplatite stare nepovoljne??!! pa kako se onda povecao dug sa 14.5 na 22.760 milijardi??!!jer ako zajmis od pere, da vratis miki, dug je valjda isti!!! ali sns zajmi od pere a miki dug ne vraca!!! prosta racunica!!! pa, bre ,nismo svi bas debili!!!
  • Zoran021

    13.01.2015 19:03
    SNS
    Ko je sada kriv ,a nazadnjaci ili bolje rečeno radikali? Da nije prethodna vlada u kojoj je vaš predesednik bio podpredsednik ili ova u kojoj se sada vaš predsednik -predsednik vlade?
  • siki82

    13.01.2015 19:02
    komentar
    Da su demokrate malo racionalnije trošile da nisu bahato vodili svoju politiku,verovatno nam se ni zemlja ne bi nalazila u ovakvom stanju,a ne bi ni rastao javni dug.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija