EP: Pravosuđe je ključno za pregovore

Evropski parlament smatra da Vlada Srbije odlučno nastoji da sprovede strukturne i društveno-ekonomske reforme.

Evropski parlament smatra da Vlada Srbije odlučno nastoji da sprovede strukturne i društveno-ekonomske reforme.

To se navodi u nacrtu rezolucije o kojoj će sutra u Briselu raspravljati Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta.

U dokumentu čije se usvajanje očekuje u martu, EP podvlači da posebno od reforme pravosuđa i učvršćenja vladavine prava zavisi napredak i otvaranje poglavlja u pregovorima Srbije i EU. To je uslov da se otvore poglavlja 23. i 24. o vladavini prava i temeljnim slobodama.

Taj odbor evro-parlamenta u pripremljenoj rezoluciji o Kosovu naglašava da se nova vlada u Prištini prevashodno "mora snažno posvetiti jačanju vladavine prava i pravosuđa, kao i delotvornoj bitki protiv korupcije i organizovanog kriminala".

Vlada u Prištini mora dati prednost formiranju posebnog suda za ratne i zločine trgovine ljudskim organima, na osnovu nalaza tužilaštva. Specijalne istražne grupe Euleksa, "čime će se Kosovu pomoći da se suoči sa svojom prošlošću", stoji u ovom dokumentu.

EP traži da se "nastavi rad na pripremama za potpuni prenos nadležnosti Euleksa na kosovske vlasti", mada upozorava da je "i dalje jaka zabrinutost oko nezavisnosti, odgovornosti, nepristrasnosti i efikasnosti sudija, tužilaca i rada Sudskog veća Kosova".

EP poziva Srbiju i Kosovo da nastave sprovođenje dogovora postignutih Sporazumom Beograd-Priština u Briselu i dodaje da, uporedo s opštim napretkom pregovora Srbije o prijemu u EU, mora doći do "pospešenja normalizacije odnosa s Kosovom u skladu s poglavljem 35 koje treba otvoriti na početku" tih pregovora.

Evropski parlament "poziva Srbiju da uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s politikom EU, uključujući politiku prema Rusiji". EP navodi da "žali što Srbija, kada je to od nje bilo zatraženo, nije uskladila svoje odluke s odlukama Saveta ministara EU, kojima se uvode restriktivne mere protiv Rusije".

U nacrtu rezolucije se "izražava zabrinutost zbog sve gorih uslova za punu slobodu izražavanja u Srbiji i naglašava potreba za potpunom transparentnošću u pogledu vlasništva nad medijima". "Evropski parlament je zabrinut je zbog pretnji novinarima" u Srbiji, a pozdravlja i traži sprovođenje zakona o javnom informisanju i medijima, i zakona o javnim radiodifuzijskim uslugama.

  • pregovarač

    19.01.2015 10:31
    za naprdnjake
    A šta je sa ministrom bez pravosudnog ispita koji se us*ao u pravosuđe?
    Još uvek je nezamenljiv?
    Jeste Sneki napravila haos, ali ovaj nesposobnjaković nas je samo dokrajčio. Pogledajte i ankete, ALI ONE PRAVE, gde je trenutno najveća korupcija i sve će biti jasno. Sa ovakvim pravosuđem ne možemo se pridružiti ni Zimbabveu! Mislite da su ovi iz EU baš toliko glupi, kao i većina što vas glasa?

    Ah, da, "njegovu smenu traži Mišković"!
    To što je traži i Agencija za borbu protiv korupcije izgleda nema veze.

    Kako dalje naprdnjaci? Hoće li se Vučić odreći jedne ulizice zbog ulaska u EU, ili vam je sva priča bila šuplja reklama? Baš da vas vidim!

    Zapamtićemo vam i ovo, bez brige. Idu izbori...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija