Čomski: Kad je bombardovan RTS nije bilo protesta kao za "Šarli"

Američki profesor Noam Čomski uporedio je teroristički napad na francuski satirični nedeljnik "Šarli ebdo" s bombardovanjem RTS 1999. godine.
Američki profesor Noam Čomski uporedio je teroristički napad na francuski satirični nedeljnik "Šarli ebdo" s bombardovanjem RTS 1999. godine.

Tom prilikom Čomski je primetio da napad NATO na srpsku televiziju nije izazvao masovne proteste u svetu niti zgražavanje javnosti.

Čuveni svetski antiglobalista je, u komentaru za televiziju CNN, koji je objavljen na njihovom sajtu, podsetio kako je dopisnik "Njujork tajmsa" Stiven Erlanger opisao poprište napada u Parizu: "Neverovatno je podsećalo na ono s polomljenim staklom, porušenim zidovima, slomljenim nameštajem, izgorelom farbom, uz emocionalno razaranje".

Ta rečenica, navodi Čomski, nije iz januara 2015, već iz Erlangerovog izveštaja o bombardovanju RTS 24. aprila 1999. godine, u kojem je ubijeno 16 radnika i koji je privukao daleko manje pažnje. "NATO i američki zvaničnici branili su taj napad kao napor da se podrije režim predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića", preneo je Erlanger.

Portparol Pentagona Kenet Bejkon rekao je u Vašingtonu, kako navodi Čomski, da je "srpska televizija deo Miloševićeve ubilačke mašinerije isto kao i vojska", što ju je, prema tom tumačenju, činilo legitimnom metom napada.

Čomski napominje da povodom vazdušnog udara na RTS nije bilo protesta niti izraza zgražavanja, nije bilo parola "Mi smo RTS" niti istrage o korenima napada u hrišćanskoj kulturi i istoriji. "Naprotiv, napad na novinare je pozdravljen. Istaknuti američki diplomata Ričard Holbruk, tadašnji izaslanik za Jugoslaviju, opisao je napad na RTS kao 'izuzetno značajan i pozitivan razvoj', sa čim su se i drugi složili", piše Čomski.

Profesor Masačusetskog instituta za tehnologiju navodi da je zbog tog napada NATO kažnjena samo jedna osoba - Dragoljub Milanović, tadašnji direktor televizije, koji je osuđen na 10 godina zatvora zbog toga što nije evakuisao zgradu, a da je Haški tribunal zaključio da napad nije bio zločin, uprkos civilnim žrtvama.

"Njihovi zločini protiv nas", zaključuje Čomski, nisu isto što i "naši zločini protiv njih, pošto potonji nisu zločini već plemenita odbrana najviših vrednosti, ponekad s nenamernim propustima".

  • BB

    21.01.2015 20:55
    @Mrva
    Naravno da znam sta znaci 'anonimus'. Stavise, neko, jedinka, je napisao/la komentar.
    I ako ga/je zanima sta drugi misle o tom komentaru (to bi bilo pozitivno brojanje), imace priliku da procita.
    Uostalom, ako hoce da nesto nauci, to mu/joj je prilika. Svima su nam usi zvonile (doslovce ili figurativno) ponekad.
    U svkom slucaju, pozdravljam tvoju dobru nameru.
  • G

    21.01.2015 16:33
    @Deks - svako ko je radio u francuskom nedeljniku bio je saučesnik takvog neprofesionalnog novinarstva u kojem se namerno vređaju svi muslimani na svetu, u stvari to se i ne može nazvati "novinarstvom". To i dalje ne može da opravda zločin koji je počinjen. Vaš problem je u tome što ste mentalno obolelo lice koje ne može da razume da nikakav zločin ne može biti opravdan, čak ni drugim zločinom.
  • Deks

    21.01.2015 12:49
    @Ja
    @Ja - Svako ko je radio u RTS-u za vreme Miloševićevog režima bio je saučesnik takvog neprofesionalnog novinarstva, ustvari to se i ne može nazvati "novinarstvom". Naravno da je i tada među radnicima bilo onih koji su samo želeli da profesionalno rade svoj posao ali su oni imali mogućnost ličnog izbora da li će tamo biti zaposleni ili ne. Veoma mi je bilo žao danas pokojne Milice Lučić Čavić kada se uključila u emisiju Utisak nedelje nedugo pre smrti i kada je emotivno objasnila kako su početkom 90-ih ona i svi koji su nešto vredeli na RTS-u najureni sa svojih radnih mesta na kojima su godinama radili i mnogi se zatim mučili u neimaštini...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija