Korisnici doma umiru i žive kao u zatvoru
Povod poslednje posete zamenika Pokrajinskog ombudsmana Stevana Arambašića "Othonu" bio je monitoring trenutnog zdravstvenog stanja korisnika M. T. koji se od 2011. godine nalazi u trajnoj izolaciji i u vezi sa kojim je u toku postupak lišenja poslovne sposobnosti.
"Ovaj korisnik praktično već petu godinu živi potpuno izolovan u nehumanim uslovima, u sobi bez tekuće vode i sanitarnog čvora na čijim vratima i prozorima su rešetke. Uprkos preporukama da sa M. T. treba raditi timski i intenzivno kako bi se socijalizovao i vratio u kolektiv, u Domu tvrde da individualne aktivnosti sa njim nije moguće realizovati usled nedovoljnog broja zaposlenih. S obzirom na dužinu perioda provedenog u izolaciji i njegovo trenutno psihičko stanje, rukovodstvo Doma kao jedino rešenje ovog problema vidi u njegovom premeštaju u drugu ustanovu, odnosno bolnicu", navodi se u izveštaju Pokrajinskog ombudsmana.
Kako za 021 kaže direktor Doma "Othon" Bela Majlat, dom već godinama od raznih institucija socijalnog sistema traži mogućnost rešenja problema ovog korisnika, kako bi se izmestio iz ove ustanove, ali do sada ni jedna socijalna institucija nije želela da pomogne u rešenju problema.
"Njegovi uslovi nisu toliko loši. Mi ga ne držimo ceo dan pod katancem, već ga izvodimo da se šeta na svežem vazduhu. Međutim ovaj korisnik je vrlo agresivan i uz svu dobru volju mi moramo da sačuvamo sigurnost i ostalih naših korisnika. On zaista nije za našu ustanovu, i mi nemamo kapaciteta da se adekvatno brinemo o njemu", kaže on.
Takođe, pored ovog dugogodišnjeg problema doma "Othon", u kome je smešteno 300 korisnika, dodatni problem predstavlja činjenica da se stopa smrtnosti korisnika tokom 2014. godine skoro trostruko povećala u odnosu na 2013. godinu.
Prema podacima zaštitnika građana "u periodu od 2010. do 2014. godine u ovom domu preminulo je ukupno 70 korisnika, od kojih njih 23 prošle, a njih devet tokom 2013. godine. Najveća stopa smrtnosti je među muškarcima uzrasta od 18 do 65 godina starosti. Zaposleni ovu činjenicu ocenjuju zabrinjavajućom budući da se ona ne može opravdati starosnom dobi korisnika, niti njihovom dijagnozom, odnosno prirodom bolesti zbog koje su smešteni u dom".
Stevan Arambašić, zamenik Pokrajinskog ombudsmana za 021 kaže da oni vrše stalan monitoring nad radom domova za ometene u razvoju i objašnjava proceduru koja treba da se sprovede kada se utvrde neke neregularnosti.
"Mi ne znamo od čega su ti ljudi umrli. Utvrdili smo činjenično stanje i tražili vanredan inspekcijski nadzor od Ministarstva zdravlja kako bi se utvrdio razlog nastupanja svih tih smrtnih slučajeva. Takođe, tražili smo da se ispita i slučaj korisnika M.T. Mi kao nezavisno telo nemamo mogućnost da dajemo bilo kakve obavezujuće odluke niti preporuke. Sada je na Ministarstvu zdravlja da nakon inspekcijskog nadzora sastabi zapisnik, pa da vidimo da li postoji potreba za pokretanjem nekih drugih postupaka ako neko u Domu ne izvršava svoje obaveze kako treba", ističe Arambašić.
Kako objašnjava, najveći problem prilikom rešenja ovakvih problema u socijalnom sistemu je taj što se sfere socijalne zaštite i zdravstvene zaštite prepliću, pa je zbog toga toliko dug vremenski period dok se neki problem ne reši.
Inače, na teritoriji Vojvodine postoje četiri doma za ometene u razvoju i to "Dom Veternik", o kome je 021 već pisao, "Dom Othon", "Dom Jabuka" u Pančevu i dom za duševno obolele "Stari Lec". (Gordana Ćosić, gocacosic@021.rs)
Komentari 10
Noname
Anonimus
Mile
Komisijski pregled od strane pdravstvene,pravne i socijane sluzbe.
Poseban akcenat dati na finansije i prituzbe bolesnika i rodbine.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar