Nema dokaza o tradicionalnom grbu Vojvodine

Političko pitanje da li u Vojvodini treba isticati i stari, tradicionalni grb Srpske Vojvodine iz 19. veka, uz novi, kao i stranački dogovori pravljeni iza kulisa u vezi sa tom temom, gurnuli su u drugi plan dilemu - kako je u stvari izgledao grb Srba u Vojvodini.
Političko pitanje da li u Vojvodini treba isticati i stari, tradicionalni grb Srpske Vojvodine iz 19. veka, uz novi, kao i stranački dogovori pravljeni iza kulisa u vezi sa tom temom, gurnuli su u drugi plan dilemu - kako je u stvari izgledao grb Srba u Vojvodini.

A, prema tvrdnjama Srpskog društva za heraldiku, genealogiju, veksilologiju i faleristiku "Beli orao", nema naučnih dokaza da je varijanta grba koja je bila zvaničan predlog - "tradicionalna".

"U nauci nije potpuno utvrđeno šta se može smatrati grbom i zastavom Srpske Vojvodine 1848. Grb koji je predložen ne može se smatrati tradicionalnim jer je prekratko korišćen u zvaničnoj upotrebi. Jedini element predložene varijante koji se može smatrati nespornim jeste štit sa motivima srpskog narodnog grba (krst između ocila)", kaže mr Marko Drašković, predsednik Srpskog heraldičkog društva.

Tokom 1848. pojavile su se čak tri varijante grba, od kojih je nedavno predložena opstala samo mesec i po.

"Majska skupština južnougarskih Srba, 1848. godine, kao grb Srpske Vojvodine prihvatila je opšti srpski narodni grb (u crvenom, srebrni krst između četiri srebrna ocila). Glavni narodni odbor Majske skupštine na pečatima iz juna koristio je heraldičko znamenje gotovo identično grbu Kneževine Srbije (u crvenom, srebrni krst između srebrnih ocila, štit obavijen maslinovo-hrastovim vencem, sve nadvišeno porfirom i kneževskom krunom). Već u avgustu, međutim, počeo je da se koristi štit srpskog narodnog grba na grudima krunisanog crnog dvoglavog orla, okružen lancem Ordena Zlatnog runa. Kasnije, ovo će postati i grb Vojvode Vojvodstva Srbije i Tamiškog Banata, uz promenu boje ocila u zlatnu", govori Drašković.

Tokom 1848. pojavljuje se i treća heraldička kompozicija, sačuvana na zastavi Zemunske dobrovoljačke garde.

"Teško je reći koja se od ove tri kompozicije može smatrati zvaničnim grbom Srpske Vojvodine, ali je najmanje verovatna varijanta iz juna 1848, pošto je sam Glavni odbor već od avgusta prestao da je koristi. Samo varijanta korišćena od avgusta imala je trajniji tretman kao zvanični grb", napominje Drašković.

Situacija nije mnogo jasnija ni kada je reč o zastavi. Sačuvane zastave pojavljuju se i sa kombinacijom boja crveno, plavo i belo, kao i sa kombinacijom boja Austrijskog carstva (zlatno i crno). One su pripadale vojnim jedinicama, nisu precizno datovane, pa se ne može reći da li je neka zastava Srpske Vojvodine.

Pojedinačno gledano, najbrojnije su crveno-plavo-bele trobojke, sa narodnim grbom na grudima krunisanog crnog dvoglavog orla.

  • Tadija M.

    24.01.2020 00:43
    Kad volite da pljujete krv i izmisljate ,, narodnosti '' i gluposti , eto vam! Bolje staljinistička AP sa monarhističkim imenom i more ustaša i migranata u njoj nego Srbi! Taman oslobodimo Zemlju, antifašisti, demokrate, jugosloveni, smradikali, gradžanisti je poklanjaju- šakom i kapom
  • istoricar, arhivski istrazivac

    17.04.2015 18:42
    svako o svacemu
    onaj koji blati heraldicare ocigledno ne zna za dokumente koje su izdavale ustanove srpske vojvodine, na srpskom jeziku. prica o dokumentima austrijskog vojvodstva srbije koje u zivotu nije video, sto je ocito po netacnim podacima koje je pokupio sa vikipedije. tipicno za nekog ko nema ni diplomu istoricara.
  • kreativac

    15.04.2015 07:23
    Ima li dokaza da su naši dedovi i pradedovi gajili kukuruze i pšenicu, imali pune obore sa krupnom i sitnom stokom a mi se danas nalazimo na ivici gladi?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.