Traži se rupa u zakonu za osnivanje VANUK-a
Osnivanje Vojvođanske akademije nauka, umetnosti i kulture, dve i po godine posle odluke Ustavnog suda da odluka o osnivanju VANU nije u saglasnosti sa Ustavom, opet je podelilo političku scenu.
Da li će Vojvodina dobiti Vojvođansku akademiju nauka, umetnosti i kulture odlučiće pokrajinska skupština, kojoj je na razmatranje prosleđen predlog o osnivanju takve javne ustanove. Dok Vlada Vojvodine utemeljenje za osnivanje takozvanog VANUK-a vidi u pokrajinskom Statutu, kritičari upozoravaju da je takva odluka već pala na oceni ustavnosti 2012. godine. Time je, tvrde, ni novo slovo "k" u nazivu, odnosno, reč "kultura", neće učiniti ustavnijom.
Pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj Vladimir Pavlov kaže da će ovaj VANUK biti suštinski različit od VANU i da će biti osnovan po principu javne ustanove: imaće direktora, upravni i nadzorni odbor, neće imati nikakvu autonomiju, za razliku od prave akademije.
Vojvođanska akademija nauka i umetnosti, finansirana iz pokrajinskog budžeta, osnovana je 2003. godine. Deset godina kasnije, osporava je Ustavni sud. Potom se VANU transformiše u udruženje građana zvano Akademija nauka, umetnosti i kulture Vojvodine i to udruženje će se, kažu, ugasiti uspostavljanjem nove Akademije – VANUK-a.
Stari članovi, dodaju, imaće isti status u novoj akademiji. Paralelno, Srpska akademija nauka i umetnosti već 23 godine ne poznaje zasebne teritorijalne akademije. A danas ih ni ne komentariše. Međutim, predstavnici stranaka bili su volji da prokomentarišu osnivanje VANUK-a.
Aleksandra Jerkov iz Demokratske stranke kaže da Vlada Vojvodine neće činiti ništa što je u suprotnosti sa Ustavom. "Vlada Vojvodine smatra da je u razvoju nauke naša budućnost i ni pod kakvim političkim pritiscima nećemo odustati od toga", ističe Jerkovljeva.
Aleksandar Martinović iz Srpske napredne stranke kaže da ono što je praksa u svetu jeste da se akademije ne formiraju na regionalnom nivou već su to institucije koje imaju nacionalni karakter. "Ovo je jedan pokušaj da se napravi poluprivatna akademija nauka i umetnosti", kaže Martinović.
Njegov stranački kolega Igor Mirović, potpredsednik SNS, kaže da je osnivanje VANUK-a nova politička ujdrurma koja, između ostalog, znači i napad na ustavne okvire u kojima funkcioniše Vojvodina. Sa njima se slažu i članovi socijalista.
Međutim, u LSV-u tvrde da akademija ima pravni osnov za funkcionisanje. "Nova akademija se formira kao javna ustanova, za razliku od prethodne. Pokrajina ima sva prava da osniva ustanove koje se bave naukom, umetnošću i kulturom, a ova odluka je u skladu sa Statutom pokrajine", kaže Kristina Maneš poslanica Pokrajinskog parlamenta.
Stručnjaci novi statut, i nauku u njemu, gledaju kroz ustavnu lupu. Vladan Petrov sa Pravnog fakulteta u Beogradu kaže da se čini da je i ta odredba u delu koji se odnosi na nauku, na tu jednu reč, vrlo sporna sa stanovišta ustavnosti, pa se može reći čak i neustavna. "Ne može se formirati akademija nauka i umetnosti, ili nauka i umetnosti, jer ustav ne predviđa da je nauka oblast koja je u izvornoj nadležnosti AP Vojvodine", ističe Petrov.
Komentari 10
Nišlija
Gde je Toma kupio diplomu? U Novom Sadu.
Takvih primera ima mnogo.
Velja i Palma nisu članovi "SANU". Njima je prikladnija neka izmišljena organizacija tipa "VANU", gde će biti članovi zajedno sa:
osenčanim Pajtićem, batinašem Čankom i vojvođanskom partijom koja je nastala kao otpad URS-a.
Srbijanci su za vas gospoda.
Zemljoposednik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar