Kanjiža: Sami se brane od grada

Opština Kanjiža je iz sopstvenih sredstava kupila 27 protivgradnih raketa i na taj način pružila dodatu sigurnost poljoprivrednicima u tom kraju.
Opština Kanjiža je iz sopstvenih sredstava kupila 27 protivgradnih raketa i na taj način pružila dodatu sigurnost poljoprivrednicima u tom kraju.

Vilmoš Nađ već više od deset godina obavlja posao strelca na protivgradnoj stanici u okolini mesta Mali pesak u opštini Kanjiža. Kako kaže do sada samo jedne godine nije trebalo ispaljivati rakete, dok su u ostalima to radili i više puta.

"Ja se bavim poljoprivredom, pa mi je i pored manje novca koji dobijamo za ovaj posao od posebnog značaja da ova stanica bude u funkciji. Živim u blizini i kada iz Radarskog centra Bajša dobijemo informaciju da se sprema nevreme do stanice stižem za 10 do 15 minuta", kaže Nađ.

Od ukupno devet protivgradnih stanica u opštini Kanjiža trenutno radi šest. Na njima je raspoređeno oko 40 raketa, i taj broj poljoprivrednicima u ovom trenutku može da da određenu sigurnost.

Čekajući da država obezbedi dovoljan broj raketa opština Kanjiža je iz sopstvenih sredstava, tačnije od novca koji je prikupljen izdavanjem državnog poljoprivrednog zemljišta izdvojila 800 hiljada dinara i kupila 27 raketa.

"Nismo želeli da doživimo da ostanemo bez raketa. Ove koje smo kupili ostaju uvek u našoj opštini, dakle ne nose se po potrebi na druge protivgradne stanice, kao što je to slučaj sa raketama koje je obezbedila država. U isto vreme treba istaći da se i na ovoj stanici prvo koriste te rakete a tek onda one koje je smo mi kupili", objašnjava Monika Halas, član Opštinskog veća Kanjiže zadužena za poljoprivredu.

Šest od pomenutih 27 protivgradnih raketa imaju kraći domet i one su kupljene zbog blizine granice sa Mađarskom. Već se godinama čeka potpisivanje međudržavnog sporazuma koji bi omogućio zajedničko dejstvo u slučaju nevremena, a dok se to ne desi opština Kanjiža je razmišljala o kupovini protigradnih generatora, koji nisu tako efikasni ali ipak pružaju određenu zaštitu.

"U Srbiji se takvi generatori ne proizvode. Ima ih u susednoj Mađarskoj i Hrvatskoj, ali od države nismo dobili saglasnost ni da ih uvezemo, pa samim tim ni da ih koristimo. Nama u pograničnoj zoni bi ti generatori pomogli, jer je i to bolje od ničega", dodaje Monika Halas.

Za poljopvrednike je jako važno i da osiguraju svoju zemlju, jer u budžetu opštine za isplatu pomoći u slučaju štete od grada nema dovoljno novaca, podsećaju iz Lokalne samouprave u Kanjiži.

  • Gavra

    02.06.2015 22:03
    800.000 din ?
    27 raketa ne koštaju 800.000 din ... ili je novinar malo zastranio - ili je nemoguće i korupcija .....:)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.