DJB: Spasimo Vršačke vinograde od uništavanja

Prema Vršačkim vinogradima primenjuju se slični modeli uništavanja kompanije, kao pre godinu dana, kada je propao pokušaj da se prodaju kineskoj kompaniji, saopštio je pokret "Dosta je bilo".
Prema Vršačkim vinogradima primenjuju se slični modeli uništavanja kompanije, kao pre godinu dana, kada je propao pokušaj da se prodaju kineskoj kompaniji, saopštio je pokret "Dosta je bilo".

"Prošlo je tačno godinu i po dana od poslednjeg pokušaja otimačine imovine građana, najpre građana Vršca i Banata, a zatim i svih građana Srbije. Tada je predsednik Pokreta "Dosta je bilo" Saša Radulović, sa mesta ministra privrede u Vladi Republike Srbije, sprečio prodaju "Vršačkih vinograda" kineskoj kompaniji "Guan Nan" i pokušaj pljačke državne imovine sa najviših pozicija u Vladi Srbije. Do dan danas, iako je napisana krivična prijava, niko nije procesuiran. Sada se primenjuju slični modeli uništavanja kompanije, koja može da bude stub razvoja cele regije Južnog Banata", navode u pokretu.

Kako dodaju, već duži vremenski period, poslovanje "Vršačkih vinograda" je ugroženo samim nečinjenjem i neradom ljudi koji su zastupnici državnog, većinskog dela kapitala, a koji su postavljeni na te funkcije od strane Agencije za privatizaciju. "Na sve moguće načine sprečavana je prodaja zaliha vina po tržišnim cenama, godinama se ne ulaže u nove tehnologije za proizvodnju vina, kao ni u nove zasade vinove loze i obnovu starih zasada. Ono što je najvidljivije u ovom slučaju je učešće najviših državnih i opštinskih funkcionera u uništavanju i rasprodaju državne imovine", objašnjvaju u DJB.

Račun kompanije u kojoj platu zarađuje 260 radnika je blokiran. Blokirala ga je najpre Poreska uprava zbog neplaćanja poreza i akciza iz vremena gazdovanja familije Rodić, sa kojom je država raskinula ugovor o privatizaciji, a koja je "Vinograde" zadužila kod banaka za preko dva miliona evra.

Kako navode, potrebno je popisati imovinu vinograda, popisati dugove i potraživanja, završiti sudske sporove koji se vode godinama unazad pred neefikasnim sudovima, a u kojima "Vinogradi" potražuju preko milion evra. "Država može ustupiti lokalnoj samoupravi 23 odsto vlasništva, koje će sa 28 odsto od malih akcionara činiti većinski deo akcija u samoj kompaniji. Tako ćemo biti u mogućnosti da sačuvamo kompaniju koja je i ovakva kakva jeste najveći brend u svojoj branši", stoji u saopštenju.

Pokret "Dosta je bilo" smatra da je posle konsolidacije potrebno izaći na berzu i prodati manjinski deo akcija, kako bi došli do obrtnih sredstava koje bi dalje ulagali u nove tehnologije i povećanje zasada loze, dok rešenje vide u okupljanju "svih koji žele da im deca sutra ostaju ovde i da žive onako kako živi sav normalan svet, u državi koja svojim građanima daje šansu i mogućnosti za napredak".
  • 07.06.2015 08:06
    Dok god su svi na nogama neće odustati od otimačine ... prestaće kad neko zalegne ...
  • ZoranNS

    07.06.2015 06:01
    jedan od retkih slučajeva kada se
    jedan od retkih slučajeva kada se lopovima stalo na put, ali bi bilo vreme da se procesuiraju svi odgovorni, da im se stane na rep.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.