Zašto državljani Emirata kupuju kuće po Bačkoj?
Državljani Emirata kupili su do sada četrnaest domaćinstava u okolini Apatina i Sombora. Plaćaju korektno, ali ne preko tržišne cene.
Dok sa juga stižu ojađene izbeglice iz Sirije, Avganistana i drugih ratom zahvaćenih zemalja, na severu Srbije državljani prebogatih Ujedinjenih Arapskih Emirata kupuju kuće. Nije, međutim, do kraja jasno da li to čine iz turističkih razloga, kako tvrde jedni, ili da bi na vreme gurnuli nogu u vrata za 2017. godinu, kada će stranci nesmetano moći da kupuju obradivu zemlju što, opet, sumnjaju drugi, pišu Večernje novosti.
Nekolicina državljana UAE do sada je na periferiji Sombora kupila deset, a u Prigrevici, jednom od sela susedne apatinske opštine, četiri kuće. "Korektni ljudi, vrlo uglađeni i fini. Ja sam im rekla svoju cenu, oni svoju i konačno se, ne krijem, nađosmo na 31.000 evra", priča penzionerka Dušanka Pilipović iz Prigrevice. Za taj novac ona je, posle decenije uzaludnih pokušaja, prodala dve kuće - novu sa potkrovljem zidanu pre otprilike tri decenije i staru, "švapsku", dobijenu u kolonizaciji posle rata. Da joj se sin sa porodicom nije odselio u Kanadu, ne bi to učinila. Sada čeka da je novi vlasnici isplate i preuzmu ključeve.
U preostale tri kuće u Prigrevici novinari nisu zatekli nikoga. Prema nezvaničnim, ali pouzdanim informacijama, relativno nova prizemna kuća otišla je za 21.000 evra, zapuštena nabijača za 9.000, a nova i vrlo lepa spratna kuća za 25.000. Reakcije meštana su podeljene. Dok jedni kažu da je bolje da kuće, ne bi li selo koje lagano odumire ipak oživelo, kupuje bilo ko, drugi u dolasku Arapa vide pomenutu računicu oko kupovine zemlje, pa čak i opasnost od - islamizacije! "Obratilo nam se dosta uznemirenih meštana, pa smo od nadležnih ministarstava tražili da nam razjasne po kom osnovu stranci kupuju kuće i koji su razlozi da to čine. Odgovore još čekamo", kaže Stoja Zorojević, sekretar MZ Prigrevica.
Ni oko jednog, ni oko drugog, prema rečima Kristine Kozjak, vlasnice somborske agencije nekretnina "Flat", nema nikakvih dilema. Zakonski osnov je međudržavni sporazum Srbije i UAE koji građanima obe zemlje omogućava da u onoj drugoj kupuju nekretnine, a motivi isključivo turistički. "Ovo je za njih naprosto egzotično područje gde avionom stignu za pet i po sati koliko nama, recimo, automobilom treba do Zlatibora. Oni žele da imaju ono što im u Emiratima nedostaje, sopstvene zelene travnjake i voćnjake koje mogu da kupe za relativno mali novac", kaže Kozjakova preko čije agencije su državljani Emirata kupili većinu kuća u Srbiji.
Nogu je, priča ona, u martu povukao jedan penzionisani vlasnik građevinske firme iz Abu Dabija, inače prijatelj ambasadora UAE u Srbiji, a potom je kuće kupilo i nekoliko njegovih rođaka i prijatelja. Platili su tržišne cene, ne rasipajući se novcem previše. "Niko od njih, inače, nije iz najbogatijih emiratskih slojeva i nikoga, tu su potpuno izričiti, ne zanima bilo kakav biznis u Srbiji. Žele samo da ovde dođu na mesec-dva i da uživaju", kaže Kozjakova. Uz to, naglašava ona, nemaju veze ni sa firmama iz UAE koje su kupile poljoprivredna dobra u obližnjim Aleksi Šantiću, Sivcu i Sonti. Za razliku od Prigrevice, ove kupovine su u Somboru izazvale mnogo manje uznemirenosti.
Komentari 19
Gvozden
Tyler Durden
1. ja koji nemam ni za informatiku
2. abu-bekir-ibn-halid koji može da kupi Srbiju
Hm... hvala g. Premijeru, hvala na večita vremena! I moja deca će Vam biti zahvalna, negde iz Toronta... Što bre Norveška i Švedska ne ponude svoje nenaseljene arktičke šume na prodaju? Što u bavarskoj ne može bilo ko da kupi malo šume, malo planine i da kuva bavarsko pivo i peče kobaje?
Zašto za Boga miloga, samo ovu jadnu i ničim izazvanu Srbiju mož' da guzi ko kako 'oće???
I to uz blagoslov dojučerašnjeg Šešeljevog malog "vojvodića" i kuma Grobara???
O Srbijo... sve po zasluzi...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar