Ombudsman APV: Starijim osobama uskraćeno i pravo zdravstvene zaštite
Kako kažu u ovoj instituciji, zbog starosne dobi, starijim osobama se često uskraćuje mogućnost lečenja, čak i kada postoji zakonso pravo na njega. U ovu vrstu kršenja prava spada, na primer, odbijanje službe hitne pomoći da izađe na poziv građana, a nakon što saznaju da je u pitanju starija osoba. Pojedine ustanove zdravstvene zaštite izbegavaju, pa čak i odbijaju, da hospitalizuju starije osobe.
"Usluge koje starije osobe dobijaju u ustanovama socijalne zaštite ne odgovaraju uvek propisanim standardima. Kvalitet usluga varira od ustanove do ustanove i zbog nepostojanja specifičnih, odnosno neprimenjivanja postojećih propisa, kao i nedovoljno razvijenog sistema nadzora nad radom ustanova. Primer za to su neregistrovani domovi za smeštaj starijih lica kojima nadležni inspekcijski organi imaju otežan pristup, a što može dovesti do zloupotrebe prava ovih lica, pa i nečovečnog postupanja prema njima. Aktivnosti Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana u ovoj oblasti doprinele su i tome da je od 2014. godine do danas od strane nadležnih organa zatvoreno 13 neregistrovanih domova za starije osobe", objašnjava Ombudsman APV.
U saopštenju se navodi da se prava starijih osoba krše se i time što u postojećem sistemu ustanova ne postoje odgovarajuće usluge, naročito na selu, gde je velik broj starij ljudi.
"Primer za to je i činjenica da domovi zdravlja u velikom broju nemaju osnovane službe za kućno lečenje i negu koje bi obezbeđivale palijativnu zaštitu i brigu o starijim pacijentima. Prema podacima Ministarstva zdravlja, oko 60 odsto domova zdravlja nema ovakvu posebnu organizacionu jedinicu, dok rezultati najnovijeg istraživanja Pokrajinskog zaštitnika građana ukazuju na to da oko 35 odsto vojvođanskih domova zdravlja nema ovakvu organizacionu jedinicu", poručuju u ovoj instuticiji.
Podaci Ujedinjenih nacija tokom protekle decenije ukazuju na to da stanovništvo Srbije spada među pet najstarijih na svetu. Rezultati projekcija Republičkog zavoda za statistiku za period 2011 – 2041. ukazuju na to da će se u narednih trideset godina trend starenja stanovništva u Srbiji nastaviti.
Posebnu pažnju potrebno je posvetiti prevenciji kršenja prava ove populacije i otkrivanju ovakvih slučajeva, kao i sankcionisanju onih koji to čine, zaključuju u Pokrajinskom zaštitniku građana.
Komentari 1
SVAKO TREBA DA IMA PRAVA NA KVALITETAN ŽIVOT, STARI, BOLESNI, LJUDI SA RAZLIČITIM NEDOSTATICA, A NARAVNO I SVI GRAĐANI SRBIJE.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar