Usvojen rebalans budžeta Pokrajine, političke prepirke na sednici
Ovim rebalansom su se sredstva Pokrajine smanjile sa 63 milijarde na 59 milijardi dinara, tačnije za 4,34 odsto. Na dnevnom redu su se, osim rebalansa, nalazile i odluke o finansiranju projekata i ulaganja u nekoliko grana privrede, kao i izbor članova pokrajinske izborne komisije.
Za usvajanje rebalansa glasalo je 66 poslanika, a protiv je bilo 18.
Rebalans budžeta nisu podržali odbornici Srpske napredne stranke, Srpske radikalne stranke, te koalicija SPS-PUPS-JS-SDPS.
Početak sednice, ali i njen tok obeležile su političke prepirke vladajuće koalicije i opozicionih stranaka u APV, a u vezi sa predizbornom kampanjom i izborima.
Predsednik Pokrajinske Vlade Bojan Pajtić rekao je da se poređenjem budžeta APV i Republike vidi da je Pokrajina u nezavidnoj situaciji, te da je zbog dugogodišnjeg kršenja ustavnih prava Vojvodine pokrenut postupak provere Zakona o budžetskom sistemu. Prema rečima Pajtića, u celoj zemlji vlada loš privredni ambijent, rast BDP iznosi svega 0,5 odsto, što je potvrdio i ministar finansija rekavši da su gubici u privrednom rastu u ostatku Srbije veći u odnosu na Pokrajinu. "Nažalost, u ovakvoj situaciji, svi prisutni ovde u Vojvodini neće moći da doprinesu boljitku u zdravstvu, poljoprivredi, prosveti i ostalim granama zbog pada privrede i za to niko ovde nije odgovoran. Očekujem i da republička vlast uradi rebalans, shodno situaciji u kojoj se cela država nalazi", naveo je Pajtić.
Pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman rekao je da je finansiranje APV trenutno, ali i već nekoliko decenija neadekvatno i nepredvidivo, te da je potreban dugoočekivani Zakon o finansiranju APV. "Juče sam tražio termin razgovora sa ministrom finansija, koji je sam rekao da ga je moguće organizovati. Mi ćemo sada pokušati da izvučemo najviše što može iz ovog rebalansa, a da nam zaduživanje bude što manje. Najviše će trpeti opštine i gradovi, ali i zdravstvene institucije", rekao je on.
S obzirom na to da je pad poreza na dobit 40 odsto, što je i uzrok izglasavanja rebalansa, poslanici SRS smatraju da je manjak u budžetu trebalo predvideti mnogo ranije, tokom prve polovine godine, zbog čega neće glasati za usvajanje rebalansa. Članovi koalicije SPS-PUPS-JS-SDPS smatraju da će rebalans dovesti do neravnomerne raspodele sredstava - po partijskoj liniji, zbog čega mu ne veruju i neće ga podržati. Slično smatraju i u SNS i dodaju da je loša praksa krivljenja Vlade Republike Srbije za loše rezultate u Pokrajini i da bi pokrajinska vlast trebalo da se "ugleda na republičku i napravi uštede".
"Vojvodina dobija svojih Ustavom zagarantovanih sedam odsto i ne vidim zbog čega se nije bolje planiralo na početku godine? Okrivljujete nekog drugog za svoje greške", rekao je Predrag Matejin iz SNS.
Poslanik SNS Damir Zobenica rekao je da je u Skupštini Vojvodine "ukinuta demokratija" jer se opoziciji u Vojvodini ne dozvoljava dovoljno vremena za reč dok se razgovara o bitnoj temi - drugom godišnjem rebalansu.
"Nažalost, imamo čitanja političkih govora gde ništa što se govorilo nema veze sa temom. Isključivo se kuka, a ne priča se o konkretnim stvarima koje radi ova Vlada, već o pronalaženju alibija zašto je Republika onemogućila Pokrajinu da radi svoj posao", naveo je on.
O uzrocima izjašnjavanja o današnjem rebalansu više čitajte OVDE. (Gorica Nikolin - gorica@021.rs)
Komentari 3
Dule
Vojvodina Republika
Ovo nije nikakva "autonomija", ovo je samo "fasada" još od 1988.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar