Sombor: Ugašen radio nakon 44 godine rada

Radio Sombor ugašen je nakon 44 godine neprekidnog rada.
Radio Sombor ugašen je nakon 44 godine neprekidnog rada.

Svojevremeno izuzetno popularni i slušani radio ugašen je bez milosti, tako da čak ni poslednji od njegovih donedavnih šest radnika nije dobilo priliku da pri izlasku "ugasi svetlo". Jedinom radijskom regionalnom emiteru izraslom iz nekadašnjeg Informativnog centra Sombor, samo tri dana pre krajnjeg roka za oglašavanje prodaje, monteri elektrodistribucije su zbog nagomilanih dugova isključili struju, tako da je radio ugašen u potpunoj tišini.

Od svog osnivanja, ova medijska kuća emitovala je program na srpskom i mađarskom jeziku, čitavu deceniju je negovala program i na jezicima drugih nacionalnih manjina zastupljenih u Somboru i okolini. To su hrvatski, bunjevački, a kratko je emitovan program i na romskom jeziku.

Kako kaže direktor ovog medija Stipan Benić, on i njegovih pet preostalih kolega su se izjasnili za socijalni program najavljen vladinim planom konačne privatizacije srpskih medija, koji bi trebalo da im obezbediti spajanje radnog staža i otpremninu od 200 evra po godini radnog staža.

- Čim Ministarstvo za rad odobri ovaj program, Radio Sombor više neće imati nijednog zaposlenog. Agencija za privatizaciju nije ni ponudila radio za prodaju, jer dugovi premašuju procenjenu vrednost firme. Dugujemo pet miliona dinara, većinom za plate zaposlenima, doprinose i poreze, kao i najamninu za naše prostorije lokalnoj samoupravi. Ostali dugovi iznose milion dinara, dok je procenjena vrednost firme tri miliona - kaže Benić.

Zaposleni su poslednji put platu primili u januaru 2014. godine, i to ne minimalac, nego minimalnu osnovu bruto plate koja je malo manja od minimalca.

- Na osnovu informacija iz Agencije mogu da zaključim da nas čeka stečaj. Bez radnika, stečajni upravnik neće imati drugog posla osim prodaje vlasništva firme i isplate dugova. Jedina vredna nekretnina je antenski stub i zgrada predajnika, dok je pokretna oprema amortizovana, pa se od njene prodaje ne mogu očekivati ozbiljniji prihodi - jasan je Beljin, koji smatra da je lokalna samouprava već odavno digla ruke od ove medijske kuće.

To se potvrđuje, ističe Beljin, i iznosima koji su Radio Somboru odobreni na konkursu za informisanje na manjinskim jezicima, a dobili su 150.000 dinara. Činjenica je da jedan medij koji emituje program na jezicima nacionalnih manjina sam, bez sufinansiranja, ne može da opstane.

Gašenjem Radio Sombora u zapadnoj Bačkoj će u potpunosti nestati javni mediji, a Sombor će se moći osloniti na samo jedan lokalni radio koji posluje na tržišnoj osnovi, dve kablovske televizije, jedan nedeljnik na srpskom jeziku i jedan na mađarskom.

  • Ema

    02.11.2015 09:58
    Ovo je zaista tužna vest.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.