FOTO: Opasan pružni prelaz je u skladu sa zakonom

Zakonski propisi u potpunosti dozvoljavaju odvijanje saobraćaja na pružnom prelazu u Bogojevom Selu, koji je potencijalno opasan po život.
Zakonski propisi u potpunosti dozvoljavaju odvijanje saobraćaja na pružnom prelazu u Bogojevom Selu, koji je potencijalno opasan po život.

Iako ispravne, rampe poput ove u Bogojevom Selu podignute se jer njima nema ko da upravlja, o saobraćaj se odvija po krajnje neobičnoj, potencijalno opasnoj, ali zakonitoj proceduri.

Žarko P. postavio je fotografiju na Tviteru na kojoj je pružniput prelaz kroz Bogojevo Selo u Vojvodini, na delu regionalne pruge Novi Sad - Odžaci - Bogojevo, sa ispravnom, ali podignutom rampom. Ovom rampom niko ne upravlja i ona se nikada ne spušta, a saobraćaj se odvija tako što mašinovođa "izuzetno oprezno prelazi put". Građani su se žalili upravo na ovaj pružni prelaz, ali inspektori su zaključili da saobraćaj nije ugrožen zbog "strogo propisane procedure".

Naime, kako za 021 kaže inspektor za železnički saobraćaj Sekretarijata za privredu Jovo Milanović, bezbednost na putu zavisi samo od postupanja mašinovođe.

"On je, prema Zakonu o bezbednosti i interperabilnosti železničkog saobraćaja, u dužnosti da, kada se približi rampi i otvorenom putu, zaustavi voz ispred prelaza kako bi se uverio da na putnom prelazu i u njegovoj neposrednoj blizini nema vozila, pešaka ili stoke, a potom da oprezno nastavi vožnju sve dok vučno vozilo ne pređe preko putnog prelaza i dalje nastavlja propisanom brzinom", kaže inspektor Milanović i dodaje da je ovo, nažalost, redovna situacija na većem broju prelaza na teritoriji Srbije, jer je sve manje osoblja na železnici.

Ovakva procedura se koristi i kada je rampa pokvarena, što ovde nije slučaj. Faktički, na mašinovođi je da pogleda levo - desno kada prelazi ovaj pravac i uoči bilo koga ko bi se mogao približavati, a ukoliko u svom poslu omane, posledice mogu biti kobne po nečiji život. Neko bi mogao da plati životom, a kako kaže inspektor Milanović, mašinovođu u slučaju kršenja procedure čekaju sankcije.

"Vrlo lako može da se utvrdi da li je mašinovođa pogrešio. Brzomerna traka za svakog ponaosob meri brzinu kojom se prelazio put, a ako je mašinovođa išao brže nego što je dozvoljeno, teško je povredio radnu disciplinu, a ima elemenata i za krivičnu prijavu na osnovu ugrožavanja bezbednosti u saobraćaju", kaže inspektor.

Postoji, dodaje on, elemenata da se zakon menja i da se na ovim pružnim prelazima barem preuredi signalizacija. Inspekcija je, u ovom slučaju, uradila sve što je u njenoj nadležnosti, a ostalo je na zakonopiscima.

"Inspekcija samo kontroliše da li je sve po propisima. Ja sam ustanovio da se sve odvija u procedurama u skladu sa zakonom", kaže Milanović.

Dok ministarstvo saobraćaja ne naloži da se ovaj problem menja promenom zakonskih propisa, ovaj prelaz će biti primer ozakonjenja situacija u kojima postoji problem, koji niko za sada ne želi da reši.

Podsetimo da je u toku racionalizacija u Železnicama Srbije zbog oko 7.000 radnika viška, a u njih se izgleda, ubrajaju i radnici na obezbeđenju puteva. (Gorica Nikolin - gorica@021.rs)

  • Saobraćajna Kamera

    06.11.2015 06:17
    Prevencija
    "Ozakonjivanje" ne može da ima primat nad prevencijom, ali se čini da smo, što se prevencije tiče, zapeli kod termina.

    Ministarstvo bi moralo hitno da sprovede mere na svim ovako "obezbeđenim" prelazima.
  • fred

    05.11.2015 16:55
    Automatizacija pruga
    Da se ne lazemo: ovo se moze resiti u toku jednog dana, pa mozda u nasim uslovima 7-30 dana kako bi trebalo da se radi sa tenderima,ali je ovako neresivo godinama jer nema odgovornih koji ce jednom obezbediti pruge. Automatizacija bi kostala, ali usteda je ogromna ne duzi vremenski period, kao i prevencija u spasavanju ljudskih zivota.
    Da sam masinovodja stupio bih u strajk ili dao otkaz jer su na prugama neuslovni uslovi rada odavno! Ali ovo je Srbija gde se,kao i svuda pa i u zeleznicu, dolazi preko veze na posao. A kada posao propada to ga i ne interesuje jer ce biti opet prebacen negde gde ce ponovo biti na drzavnim jaslama. Tako i medju tih 7000 radnika koji su visak ce sigurno sa debelom vezom ponovo ostati u zeleznicama pa nek se pripreme oni koji je nemaju da im ustupe mesto!
  • 05.11.2015 14:12
    sramota
    ovo je 21 vek ??? U Vojvodini, pogotovu u Banatu ovakvih pruznih prelaza koliko hocete ?! Sramota da je sve redom....od drzave do lokalnih samouprava !!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.