Sedam godina posle prodaje stana, mora da plaća komunalije

Sedam godina posle prodaje stana, Vladimir D. je ovih dana saznao da je za komunalije dužan 25.000 dinara.

Sedam godina posle prodaje stana u Sremskoj Mitrovici, Vladimir D. je ovih dana saznao da je za komunalije dužan 25.000 dinara.

Pošto se nije odjavio kao korisnik usluga, stigla je naplata sudskih izvršitelja za usluge koje je koristio novi vlasnik. Poštar, međutim, nijednom do sada nije zakucao na vrata Vladimira D. kako bi mu uručio bilo kakvu opomenu ili upozorenje. I pored dokaza da tu ne živi, pa i kupoprodajnog ugovora za stan, Vladimir će morati da izmiri tuđi dug, a svoj novac od kupca moći će da naplati jedino tužbom.

- Besan sam što sam za sve to saznao tek od računovodstva firme kojoj je stigao nalog da mi umanji platu - kaže Vladimir D. - Nijednu opomenu, nikakvo rešenje suda ili izvršitelja nisam primio. I sada kažu da mi je istekao rok za prigovor. Na rešenje izvršitelja nema pravnog leka. Nijedno obaveštenje u sandučetu da treba da podignem nešto iz pošte nisam dobio. Na meni je sada da tužim kupca. Da plaćam advokate i veštake i čekam godinama. Ni kriv, ni dužan.

Svetlana Manić, zamenica predsednika Komore izvršitelja, objašnjava za "Novosti" da postoje dve situacije u kojoj ovakav dužnik može da se nađe. - Po svim dokumentima koje ima izvršitelj, dužnik je osoba navedena u tim spisima - navodi Manić. - Ako on uredno primi zaključak izvršitelja o naplati duga, može da podnese prigovor sudu. U njemu treba da navede da se taj dug ne odnosi na njega, za šta će i priložiti dokaze. Nakon toga sud odlučuje o daljem postupku.

Problem, međutim, uglavnom nastaje kada se dužnik o zaključku izvršitelja, posle, kako oni tvrde, neuspešnih uručenja na kućnu adresu, obavesti preko oglasne table suda. Pošto u toj situaciji dužnik ne primi rešenje "na ruke", uglavnom propušta i taj poslednji rok za prigovor. - Jedino rešenje tada bi bilo da dužnik ode do poverioca, odnosno konkretnog komunalnog preduzeća i objasni mu, uz dokaznu dokumentaciju, da on nije načinio taj dug - navodi Svetlana Manić. - Tek ako poverilac povuče predlog o naplati duga prema tom dužniku, izvršitelj može da obustavi predmet. Bez takve odluke poverioca, predmet nije moguće obustaviti.

U beogradskom "Infostanu" kažu da ih skoro svaki deseti korisnik posle kupoprodaje stana ili ostavinske rasprave ne obavesti o nastaloj promeni. Veoma je važno da to urade, jer korisnici koji su prodali stan ili se odselili, mogu da dođu u neprijatnu situaciju ukoliko se stan i dalje vodi na njih, a novi vlasnici ne plaćaju komunalne usluge koje potroše - kažu u "Infostanu".

Ko se prvi seti

Ako nije ugovorom definisano da li će se prodavac odjaviti ili će se kupac prijaviti, onda to obavlja bukvalno ko se prvi seti - kaže advokat Aleksandar Vučetić. - Dok to ne uradi, prodavac je za državu i dalje dužnik. Jedino što može da uradi jeste da tuži novog vlasnika zbog štete. Na kraju postupka bi sigurno dobio svoj novac, ali bi to potrajalo. Svoje klijente savetujem da budu pažljivi i tražim da mi obavezno pošalju skenirana dokumenta da su završili sa prenosom računa.

 

  • 06.11.2015 11:50
    "... Ni kriv, ni dužan."

    Ali:

    "Pošto se nije odjavio kao korisnik usluga..."
  • Lusi NS

    06.11.2015 11:30
    Zakon o obligacionim odnosima u clanu 372 i 378 jasno definise, da zastarelost nastupa nakon godinu dana. U slucaju da se po isteku tok perioda pokusa naplatiti dug, duznik mora podneti prigovor o zastarelosti i pozvati se na ovaj Zakon.
  • Leo

    06.11.2015 10:27
    Kafka
    Njima je u interesu da "ne pronadju" stranku, jer ako uz sve zakazu i popis stvari radi izmirenja duga onda kada se pojave iznenadjenom na vratima naplate i "izlazak na teren"... a tada uspeju stranku da lako pronadju. Zivimo u Kafkinom romanu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.