Kikinda: U Radio Kikindi četiri meseca bez plate

U kikindskom Javnom preduzeću "Informativni centar" ostalo je 11 zaposlenih, nakon što je u avgustu sedmoro radnika uzelo otpremnine i napustilo firmu kao tehnološki višak.

U kikindskom Javnom preduzeću "Informativni centar" ostalo je 11 zaposlenih, nakon što je u avgustu sedmoro radnika uzelo otpremnine i napustilo firmu kao tehnološki višak.

U najstarijoj radijskoj kući u severnom Banatu situacija je krajnje nezavidna. Zaposleni četiri meseca nisu primili zarade, nema grejanja, isključeni su telefoni, račun firme je blokirala "JP Toplana", a dugovi svakodnevno rastu, tako da sada dosežu šest miliona dinara.

Firma uskoro počinje upis akcija i još uvek se traži izlaz iz loše situacije. Članica opštinskog veća Kikinde zadužena za kulturu i informisanje Stanislava Hrnjak izrazila je nadu da će se pojaviti neko ko će upisati akcije i postati vlasnik većinskog paketa, kako se radio ne bi sasvim ugasio.

VD direktora JP "Informativni centar" Siniša Boškov kaže da nakon blokade računa u martu, Radio Kikinda s malim prihodima nije u stanju da izmiruje obaveze.

- Početkom maja stigao je zahtev Agencije za privatizaciju da se dostavi nova procena vrednosti kapitala. Kako smo tada bili u blokadi, sredstva je obezbedila lokalna samouprava i procena je završena do kraja maja. U međuvremenu je stigao novi dopis Agencije da se procena dostavi do 19. maja i to nismo uspeli da ispoštujemo - navodi Boškov.

Traženi dokument poslat je pet dana kasnije, a na spisku medija kod kojih je privatizacija produžena za još četiri meseca, nije bilo Radija Kikinde i tada je postalo jasno da ova firma više nije u ponudi za prodaju.

Poslednja procena pokazala je da Radio Kikinda vredi samo 150.000 dinara, bez dugovanja. Početkom prošle nedelje stigao je dokument iz Agencije za privatizaciju koji obaveštava firmu i lokalnu samoupravu da se prekida proces privatizacije prodajom kapitala i da se nalaže raspisivanje javnog oglasa za upis akcija na koje prava imaju zaposleni, bivši zaposleni i penzioneri. Javni oglas, pošto se raspiše, stoji objavljen 15 dana. Ukoliko ne bude zainteresovanih, tek tada će moći da se pristupi i gašenju ove medijske kuće.

Boškov kaže da iako nema zarada, a poslednja plata isplaćena je za jun, svi zaposleni i dalje rade. Zajedno sa osnivačem traži se model kako da se zarade isplate, ali u Zakonu o informisanju decidno je naznačeno da lokalne samouprave, Pokrajina ili Republika, nemaju pravo da finansiraju javna preduzeća koja se bave informisanjem.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.