Upravljanje otpadom u Vojvodini van evropskih standarda
Informacija o stanju u oblasti upravljanja otpadom, koja je prihvaćena na današnjoj sednici Pokrajinske vlade, sadrži i pregled onog što je u Pokrajini urađeno da se to stanje unapredi.
Generalno gledajući, u oblasti zaštite životne sredine, upravljanje otpadom je jedan od najvećih ekoloških problema i izazova u narednom periodu, posebno u pogledu ispunjavanja evropskih standarda. Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine je ove godine uložio 16 miliona dinara za unapređenje sistema upravljanja otpadom na teritoriji Vojvodine.
Na osnovu raspoloživih podataka, procenat obuhvata stanovništva od kog se sakuplja komunalni otpad iznosi 70 odsto, ali za sada nemamo ni jedan regionalni sistem upravljanja otpadom koji funkcioniše po evropskim standardima. Imamo oko 400 divljih smetlišta, generiše se približno oko 600.000 tona komunalnog otpada svake godine i još 240.000 tona industrijskog otpada. Veoma slabo funkcioniše sistem primarne selekcije i reciklaže, odnosno korišćenje otpada kao neke nove sirovine ili energenta. Ključni razlog za to jeste nepostojanje finansijskih kapaciteta za rešavanje ovih problema. Ukinut je Fond za životnu sredinu Republike Srbije 2012. godine a po zakonu nema pravnih instrumenata da se regularno puni pokrajinski Fond za životnu sredinu, tako da su lokalne samouprave prepuštene sebi.
Do sada je resorni pokrajinski sekretarijat izdao dozvole za prve regionalne deponije u Sremskoj Mitrovici, Subotici i kod Pančeva, što će uticati na smanjenje komunalnog otpada, koji se neadekvatno odlaže na deppunijama. Kad profunkcioniše taj regionalni sistem, može se ozbiljnije ulagati u sanacije divljih smetlišta, navodi se u saopštenju sa sednice Pokrajinske vlade.
Vlada je danas utvrdila Predlog pokrajinske skupštinske odluke o Programu zaštite životne sredine za period 2016 – 2025. godine, koji predstavlja ključni dokument za ustanovljavanje i planiranje politike zaštite životne sredine u narednom desetogodišnjem periodu.
Komentari 3
Zoja
Važno je da redovno ubiraju tzv. ekološke takse i poreze.
Umesto da stimulišu i dotiraju sugrađane koji žele da sakupljaju i razdvajaju otpad i sirovine, oni muljaju i bacaju na hiljade tona raznih sekundarnih sirovina.
Sklonjeni su PET kontejneri, za staklo i metal i ne postoje, a šahtova sve više bez poklopaca...
Korisnije je nagraditi te ljude i obezbediti im uslove da rade
sofija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar