Kula: Vetropark nominovan za investiciju godine

Vetropark u Kuli, prvi energetski objekat u Srbiji otvoren u novembru prošle godine nominovan je za nagradu za investiciju godine "Aurea 2016".
Vetropark koji je otvorila kompanija "MK Fintel Vind" sastoji se od tri vetrogeneratora visine oko 178 metara, koji su najviši u Jugoistočnoj Evropi i turbina prečnika 117 metara. Ukupne snage od 9,9 megavata ovi vetroparkovi prave električnu energiju koja ima potencijal snabdevanja između pet i osam hiljada domaćinstava. Ukupna vrednost investicije iznosila je 15 miliona evra. Prošlog meseca počela je i proizvodnja i isporuka energije sistemu EPS-a.
 
Otvaranje prvog vetroparka u Srbiji ojačaće domaći energetski sektor, smanjiće uvoz električne energije iz inostranstva i doprineti ukupnoj energetskoj sigurnosti, što je samo jedan od razloga zašto je ovaj vetropark predložen za investiciju godine. Osim toga, sama ideja korišćenja energije vetra i potenciranje neiskorišćenih resursa regija u Srbiji dovodi do pomaka u industrijalizaciji određenih opština, ali i zapošljavanja radnika.
 
Ovaj vetropark je razvijen za vetrove nešto nižih brzina koji karakterišu ovo područje. Procenjeno je da će vetropark Kula proizvoditi oko 27 miliona kilovat sati zelene energije, a prognoze pokazuju da se u pojedinim godinama može očekivati i veća proizvodnja. Vetroenergija ne zagađuje i neograničena je, jer se ne obnavlja. Ne koristi gorivo, ne proizvodi gasove sa efektom "staklene bašte" i ne pravi nikakav otpad koji bi dalje imao loš uticaj na životnu sredinu.
 
Ove godine očekuje se otvaranje još jednog vetroparka u Vršcu, nakon čega se očekuje izgradnja još jednog vetroparka u ovoj opštini, a zatim i u Velikom Gradištu, za koji je već dobijena građevinska dozvola.
 
Otkupna cena struje iz vetra u Srbiji iznosi 9,2 evrocenta za kilovat-čas, uz obavezu države da struju u narednih 12 godina otkupljuje od investitora. Ministarstvo rudarstva i energetike najavilo je da će uskoro biti usvojen set od tri uredbe u okviru kojih će biti definisan novi model ugovora o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora, koji će omogućiti veću sigurnost investitorima za ulaganje u vetroparkove i ostale obnovljive izvore.
 
Autor: Dnevnik
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • G

    17.03.2016 22:53
    @Inzinjer - poštovani gospodine, veoma sam zainteresovan kakav ste vi to inžinjer ako ste sposobni da do te mere lupite da Srbija za godinu dana proizvede 31.2GWh? Pa samo hidroelekrane godišnje proizvedu 10000 GWh, i to nam je manji deo proizvodnje, a vi izjavljujete da celokupan elektroenergetski sistem proizvede31,2GWh za godinu dana? Na 7 i kusur miliona stanovnika dakle mislite da stanovnik Srbije prosečno troši 0.3KWh mesečno? Za novinare me ne bi začudilo da lupe tehničke stvari jer su mahom loše obrazovani, ali vi poštovani gospodine vratite diplomu jer je definitivno niste zaslužili.
  • Inzinjer

    17.03.2016 19:55
    Novinari su se provalili 27.000.000kwh jeste 27 gwh godisnje sto gospodo nije realno,ukoliko pogledate da je kompletna proizvodnja elektricne energije u Srbiji racunajuci sve hidro i termo elektrane iznosi 31.2gWh dolazite do zakljucka da se oni frljaju brojevima i velicinama o kojima nemaju pojma,a na iste te price se hvataju i primaju ljudi koji jos manje od njih znaju.
  • Filip

    17.03.2016 18:02
    Investicije u elektrane
    Investicije u klasicne elektrane se obicno prave tako da se isplati nakon bar 20 godina. Drzavi bi bilo jeftinije da je uzela kredit od banke, platila izgradnju 15.000.000 EUR i vracala banci godisnje 2.500.000 EUR. Cenim da bi za 7-8 godina isplatila i kamate, i dalje bi bila u plusu, pare bi isle drzavi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina