Prekršajni sudija u Somboru je, na osnovu prijave Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i dokaza Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, doneo presudu da je okrivljeni počinio tri prekršaja - hvatanje i držanje strogo zaštićenje vrste divlje životinje, korišćenje životinje kao mamca i nuđenje na prodaju. Za svaki od tih prekršaja D. M. je kažnjen sa po 25.000 dinara.
"Navedena jedinka, uz to povređena u klopci, oduzeta je i smeštena u prihvatilište za divlje životinje na Paliću, ali je ubrzo, od povreda zadobijenih prilikom hvatanja u zamku, uginula. Kazna od ukupno 75.000 dinara opomena je za sve one koji pokušavaju da sa hvatanjem divljih ptica i njihovom prodajom postignu bilo kakav efekat. Reč je o zabranjenima aktivnostima, a sve brojniji slučajevi kažnjavanja prestupnika Zakona o zaštiti prirode u slučajevima ugrožavanja divljih životinja, daju nadu da će se ova aktivnost smanjiti", poručuju u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.
Zavod podseća da eventualna šteta koju mogu da nanesu strogo zaštićene vrste ne može da bude kratkoročno rešavana na način da se one hvataju i zarobljavaju, niti ubijaju. Zakonodavac je, naime, predvideo mogućnost novčane nadoknade štete koju učine strogo zaštićene vrste životinja, te je takve slučajeve potrebno što pre prijaviti nadležnim organima.
Komentari 1
SRAMOTA!
A Krivični Zakonik R. Srbije član 269?!
Zašto je ignorisan, jel da bi ga spasili sigurnog zatvora?!
Član 269.
(1) Ko kršeći propise ubije, povredi, muči ili na drugi način zlostavlja životinju, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana došlo do ubijanja, mučenja ili povređivanja većeg broja životinja, ili je delo učinjeno u odnosu na životinju koja pripada posebno zaštićenim životinjskim vrstama, učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar