Prvi put u Srbiji takva divljač biće obeležena telemetrijskim GPS ogrlicama, čime će biti omogućeno njihvo praćenje u određenim vremenskim intervalima, kao i signalizacija u slučaju uginuća ili krivolova. Grla jelenske divljači koja su u Bosustskoj šumi stigla su sa područja istočnih Karpata u Rumuniji.
Košute su stare od tri do pet godina, dok su jeleni stari tri godine, a sve 34 jedinke će biti čipovane i obeležene ušnim ID markicama koje će se kretati kroz 22.000 hektara Bosutske šume u kojima preovladava hrast lužnjak.
Puštanje jelenske divljači organizovano je u okviru prekograničnog IPA projekta "Forewestflow", kojim se otklanjaju posledice poplava iz 2014. godine, kojim je predviđeno naseljavanje jelenske divljači u Bosutske šume u Srbiji i Spačvanski šumsko - lovni basen u Hrvatskoj. Time su fondovi jelenske divljači dovedene na optimalna brojna stanja pre poplava i unapređen je genetski potencijal postojeće populacije jelenske divljači.
Kako navode iz JP "Vojvodinašume", vrednost tog projekta je oko 1,4 miliona evra, a Hrvatske šume i "Vojvodinašume" trošiće po 700.000 evra zarad realizacije tog projekta, a on predstavlja prvi IPA fond u oblasti lovstva koji se realizuje u našoj zemlji.
Pored ispuštanja jelenske divljači, u projektu je sadržana i rekonstrukcija i izgradnja prilaznih puteva, što je potrebno kako bi se opremio i oplemenio prostor u kome je ta divljač ispuštena, kao i izgradnja hranilišta i pojilišta.
Komentari 4
Zivan
animal planet
antilovac
Ako jesu onda bolje da nisu dosle, mislim zbog njih...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar