Vrbas: Meštani zabrinuti zbog toksičnog mulja iz Velikog bačkog kanala

Vađenje mulja iz Velikog bačkog kanala bilo je tema stručnog sastanka u Vrbasu, na kojem se razgovaralo o postupcima i mestima odlaganja mulja, čija je procenjena količina u vrbaskom delu kanala 370.000 kubnih metara.
Kako pišu "Novosti", predloženo je da se mulj odloži na tri lokaliteta - kraj Triangla prema Srbobranu, u starom iskopu ciglane pored obilaznice za Opštu bolnicu i na levoj strani kanala naspram Fabrike šećera "Bačka".
 
Građani i vrbaski urbanisti strahuju da glinište stare ciglane, gde bi trebalo da bude najveća deponija mulja, nije pogodna lokacija jer je vrlo blizu naselja. Posebno ih brine što je najmanje jedna trećina ovog mulja veoma toksična.
 
Skup je organizovan pošto je Skupština Vojvodine nedavno odobrila izradu Prostornog plana područja posebne namene izmuljavanja, deponovanja i remedijacije Velikog bačkog kanala od ušća u kanal Bečej-Bogojevo do hidročvora Vrbas. Raspravu su pratili i predstavnici opštinske uprave, lokalne policijske stanice i RES fondacije iz Beograda, koja u rešavanju problema životne sredine insistira na partnerstvu privatnog i javnog sektora i civilnog društva.
 
Odazvalo se i petnaestak građana, uglavnom iz Vrbasa i Crvenke. Oni su temu proširili i na tehnike izmuljavanja i deponovanja, pa je prof. dr Boža Dalmacija, direktor Departmana za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine PMF-a u Novom Sadu, obrazlažio studiju opravdanosti koju je pre dve godine sačinio sa svojim timom.
 
Prema tvrdnjama dr Dalmacije, deonica VBK od Crvenke, preko Kule do Vrbasa, koja je najzagađeniji vodotok u Evropi, mogla bi se bezbedno očistiti domaćom tehnologijom odabirom jednog od pet ponuđenih modela čije se cene kreću od 4,6 do 5,8 miliona evra. On je naglasio da se odlaganje može obaviti bez proizvodnje neprijatnih mirisa i drugih štetnih emisija, vodeći računa da se radovi ne izvode u vreme jačih vetrova, posebno onih koji duvaju ka naselju.
 
Građane je, međutim, uznemirilo to što se ne predviđa praćenje vazduha prilikom izmuljavanja, pa se ne bi mogla registrovati promena posle izvlačenja kanalskog taloga.
 
Predsednik Ekološkog pokreta Vrbasa Ratko Đurđevac rekao je da je nedovoljno ulaganje u edukaciju građana razlog što su Vrbašani pola veka propuštali kroz grad protočnu "septičku jamu" Velikog bačkog kanala. To je sada stvorilo paradoksalnu situaciju mogućeg bojkota čišćenja kanala.
  • Petar

    25.12.2017 09:33
    Djurdjevac je u pravu
    Dok se odazvalo 15 gradjana na visedecenijski problem sve je jasno
  • Mare Care

    24.12.2017 22:34
    Nekompetentni
    Prof. Dalmacija i njegov hemicarski time sa PMF-a nema blage veze sa hidrogeologijom niti sa geologijom, tako da sve to sto rade su nepotpuni rezultati. Hemijske analize su tacne ali sve ostalo je veoma upitno.
  • Nebojša

    24.12.2017 11:44
    Vrbas
    Ocigledno je da su glavni trovaci bili u Vrbasu pa bi sada po svakoj logici trebalo lepo postaviti najlone kao za deponije da se otrovi ne spustaju u vodotokove negde na obodu Vrbasa i na tom mestu napraviti neko sankalište, stazu zdravlja i sve to posumiti a ne da se bira neko mesto da bi se zatpalo. Napravite neato korisno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina