Prijavu protiv njega je podnela Pokrajinska inspekcija za zaštitu životne sredine. On je priznao da je na internet stranici jednog oglašivača postavio oglas za prodaju ove životinje, koja je uhvaćena u prirodi i držana u zarobljeništvu. Optuženi se branio neznanjem, tvrdeći da je mislio da je u pitanju veverica.
Biolog Marko Tucakov iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode upozarava da je tekunica veoma retka vrsta glodara u Srbiji, koji uglavnom vodi podzeman način života. Po njegovim rečima, od nekada veoma česte životinje u Panonskoj niziji, danas je tekunica postala ugrožena vrsta i to zbog nestajanja njenih staništa koja su mahom pretvorena u oranice.
"Preostale kolonije tekunica mogu se videti na malobrojnim mestima u Vojvodini, i to isključivo na stepskim pašnjacima koji nisu preorani. Ono malo preostalih pašnjaka na kojima tekunica živi u Vojvodini je zaštićeno, i iz tog razloga je svaka jedinka vrlo vredna za prirodu. Apelujemo na sve one koji kućne ljubimce traže među divljim životinjama u prirodi, a njihovo držanje i prodaju smatraju izvorom zarade, da to prestanu da čine, budući da rizikuju da neke vrste dovedu na granicu opstanka, a rizikuju i velike zakonom predviđene kazne", navodi Tucakov.
On takođe upozorava i na opasnost neregulisane trgovine putem interneta.
"Sve što neko pomisli da može da proda ili kupi, uključujući i zaštićene vrste, može da se nađe na internet oglasnicima – vrlo opularnim mestima svakodnevne trgovine. Potrebno je pojačati svest vlasnika i administratora ovih stranica o tome šta je zabranjeno nuditi na prodaju, kako bi se ovakve situacije predupredile", zaključuje Tucakov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
pamti pa vrati
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar