"Inicijativu za promenu naziva u Petrovgrad pokrenulo je nekoliko lokalnih kapitalista i nacionalističkih organizacija uz podršku gradonačelnika Zrenjanina Čedomira Janjića, nekih četničkih i monarhističkih organizacija i akademika Matije Bećkovića i Vasilija Krestića", navodi se u saopštenju organizacija civilng društva.
Kako se navodi, inicijatori su se javno izjasnili da su protiv organizovanja referenduma o ovom pitanju, a gradonačelnik je samoinicijativno,bez prethodne rasprave, prosledio inicijativu nadležnim državnim organima.
"Gradonačelnik se zalaže za promenu naziva grada kako bi izbegao odgovornost za skandal oko fabrike vode i drugih komunalnih problema", stoji u saopštenju koje potpisuje nekoliko organizacija civilnog sektora.
U saopštenju piše i da naziv Zrenjanin ima puni demokratski legitimitet zato što su tako odlučili građani na referendumu održanom 1992. godine.
"Ime našeg grada simbolizuje veliku banatsku antifašističku tradiciju, socijalnu pravdu i nacionalnu ravnopravnost. Pod tim imenom grad je doživeo svoj najveći privredni, društveni i kulturni prosperitet. Zrenjanin je multikulturalni grad u kome danas skladno žive pripadnici različitih nacija i veroispovesti. Ne smemo dozvoliti da nekoliko neodgovornih tajkuna, pojedinaca i organizacija dovedu u pitanje vrednosti na kojima počiva naša sredina", dodaje se.
Organizacije civilnog sektora su pozvale "sve sugrađanke, sugrađane i organizacije" da im se pridruže, da se "zajednički izbore za pravo da sami odlučuju o tome kako grad treba da se zove".
"Naziv grada ne može biti promenjen bez referenduma", zaključuje se u saopštenju.
Podsetimo, grad Zrenjanin prosledio je Ministarstvu za lokalnu samoupravu inicijativu za promenu naziva u Petrovgrad. Inicijative da se gradu vrati naziv Petrovgrad pojavljuju se povremeno već decenijama, ali nijedna vlast do sad to pitanje nije pokrenula. Ova inicijativa naišla je na osudu dela javnosti, o čemu možete da čitate
OVDE.
"Bolje da Zrenjanin promeni ime u Arsengrad zbog arsena u vodi, nego u Petrovgrad"
Centar za razvoj civilnog društva (CRCD) upozorio je da je gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić slanjem ministarstvu inicijative za promenu imena Zrenjanina pretvorio organe gradske samouprave u sekretarijat jednog preduzetnika i jedne nevladine organizacije.
Ova organizacija podseća da se ponašanjem gradonačelnika ugrožavaju prava velikog broja građana Zrenjanina koji ne spadaju u srpsku etničku većinu. Naime, tradicionalno ime grada jeste Veliki Bečkerek, a inicijativa za promenu imena grada obrazložena je, od strane individualnog predlagača "raskidom sa komunističkom tradicijom i poštovanjem činjenice da su Srbi u Zrenjaninu većinski narod". Više o tome OVDE.
U toku potpisivanje
onlajn peticije, koju je do sada potpisalo više od 2.000 ljudi, da Zrenjanin ostane Zrenjanin.
Saopštenje u kom se zahteva da građani na referendumu odluče o imenu grada potpisale su:
Panonska aktivistička organizacija – PAOR
Skaska
Zrenjaninski socijalni forum
Centar za zaštitu potrošača Begej
Udruženje za radna prava žena ROZA
Naš grad naša stvar
Inicijativa ne damo Zrenjanin
Komentari 12
Мунгос
Једина моја примедба је њихов непримерен националистички испад против неких српских академика, посумњаће неко да су и цивилна друштва научила говор мржње.
LALOš
I onako je,Puko je na Bunaru!
Pa,sada skreče temu!
Rob
Kao i najveci privredni, drustveni i kulturni pad.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar