Kako piše
"Blic", opasni mulj koji se u dužini od šest kilometara prostire na dnu kanala pored Vrbasa, treba da završi na tri lokacije u ovom gradu, a stanovništvo već sada preti peticijom i obećava borbu svim sredstvima da se to ne desi.
Istraživači Prirodno-matematičkog fakulteta i "Hidrozavoda DTD", došli su do podataka da od 400.000 metara kubnih zagađenog mulja, čak 180.000 je četvrte kategorije, odnosno opasan otpad. To je otprilike 900.000 buradi od 200 litara toksičnog otpada.
Norveška agencija "Niva" je još 2002. godine objavila rezultate koji govore kako je ovih šest kilometara kod Vrbasa najveća količina opasnog otpada koncentrisana na jednom mestu na tlu Evrope.
Meštani se posebno brinu za lokalitet gde je predviđena najveća kaseta za mulj na prostoru gliništa stare ciglane, kraj puta za bolnicu.
"Od buduće deponije moja kuća je udaljena nekoliko desetina metara. Mislim da nije rešenje premeštati toksični mulj iz kanala na livadu, pogotovo ako se ne urade svi bezbednosti standardi, a po sadašnjem planu ne vidimo da će se to desiti. Bunićemo se dokle god treba, ali ne želimo deponiju pored svojih kuća, imamo ih već dosta u Vrbasu", rekao je meštanin Vrbasa Nenad Pekić.
Generalni projekat sa prethodnom studijom opravdanosti izradili su PMF i "Hidrozavod DTD", Pokrajinska Vlada za izradu Prostornog plana izdvojila 18 miliona dinara, ali on tek treba da bude završen. Izmuljavanje bi koštalo nešto više od 667 miliona dinara.
Iz Ekološkog pokreta iz Vrbasa napominju da je sem lokacija, problem što po sadašnjem projektu nije predviđeno prekrivanje zaštitnom folijom ispunjene kasete sa tretiranim sedimentom, iako su ovakvi sistemi uobičajeni u tom poslu. Ostaviti kasetu sa muljem određeni period bez te zaštite, do njene popunjenosti, rizično je za prirodu i stanovništvo.
Kako kažu i ovog pokreta, objašnjenje da bi se radovi izvodili u periodima bez naleta vetra u pravcu naselja, samo ukazuje na postojanje rizika, dok znamo da vetar može i u toku jednog dana menjati smer i intenzitet.
"Insistiranje na deponiji mulja uz naselje, kao konačno rešenje za prljavi kanal, potpuno je bahato i neprofesionalno. Želimo da finalno rešenje bude tako da taj prostor ljudi mogu da koriste, dakle kada deponuju mulj i zaštite ga kako treba i kada se on prekrije, da se na tom mestu napravi recimo igralište ili neki drugi koristan javni prostor", rekao je predsednik Ekološkog pokreta Ratko Đurđevac.
Ekološki pokret iz Vrbasa podneo je krivičnu prijavu protiv NN lica ovog meseca Osnovnom javnom tužilaštvu u Vrbasu za zagađivanje lateralnog kanala I-61, koji se proteže od Kule do Vrbasa i uliva se u Veliki bački kanal. Zagađenje je ovih dana tamo toliko jako da pored kanala ne može da se stoji, a da od isparenja i oštrog smrada ljudima ne krenu suze.
U Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine koji treba da izradi Prostorni plan i krene u posao izmuljavanja, kažu da pre toga prvo treba da se završi do kraja kanalizaciona mreža i izgradnja postrojenja prečišćivača otpadnih voda u Vrbasu.
"Završetak postupka izrade Prostornog plana je kandidovan kod predpristupnih fondova Evropske unije koji ostvaruju tehničku pomoć u pripremi projektne dokumentacije za projekte iz sektora zaštite životne sredine. Ukoliko se ovaj projekat odobri, kreće završetak Plana u kojem će biti unapređena tehnologija vađenja i tretmana mulja, što može dovesti i do preispitivanja lokacija za privremeno skladištenje i tretman mulja predviđenih Generalnim projektom", saopštili su iz Sekretarijata.
Kako dodaju, plansko rešenje zadovoljiće sve uslove u pogledu zaštite životne sredine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Komsija
Mestanin
Nervirach
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar