Vučić je kazao da to zdanje pokazuje šta sve Srbi i Mađari mogu zajedno da urade. "Podižući iznova ovako veličanstvene spomenike, mi pokazujemo naš odnos prema prošlosti, ali i prema budućnosti ljudi sa ovih prostora. Radovi na ovom velelepnom zdanju su povezali ne samo Jevreje sa pravoslavcima, već i vlade dve zemlje, umrežili domaće i međunarodne institucije približili jedni drugima", kazao je Vučić.
On se zahvalio premijeru Mađarske Viktoru Orbanu na direktnoj podršci i pomoći u obnavljanju singaoge.
Orban je rekao da je obnavljanjem, sinagogi vraćen sjaj, a jevrejskoj zajednici dug za veliki doprinos razvoju Evrope i sveta. On je naveo da su srpsku i mađarsku vladu spojili poštovanje prema jevrejskom narodu i da je obnavljanje sinagoge simbol okretanja ka budućnosti u kojoj Jevreji, Srbi i Mađari žive zajedno i dokaz njihovog ogromnog potencijala.
"Zajedno smo ovde jer nas povezuje poštovanje prema jevrejskom narodu. Rekonstrukcija sinagoge pokazuje ogroman potencijal Srba, Mađara i Jevreja. Srbi i Mađari sada pišu budućnost zajedno. Drevna sinagoga pokazuje da je to Evropa u koju želimo da živimo", rekao je Orban.
Subotička sinagoga izgrađena je 1902. u stilu mađarske secesije i smatra se biserom srednjoevropske kulturne baštine i jednim od najvrednijih ostvarenja te vrste sakralne arhitekture u centralnoj Evropi. Obnova sinagoge koja je 2014. označena kao jedan od sedam najugroženijih spomenika kulture u Evropi počela je u januaru 2013. a završena je krajem 2017. godine. Iz fondova EU za obnovu tog objekta izdvojeno je 293.000 evra, a kompletna restauracija sinagoge, uključujući i unutrašnjost, izvedena je uz pomoć vlada Srbije i Mađarske, pokrajinske i gradske vlade Subotice.
Komentari 14
Krokodil vegetarijan
Мунгос
А пошто је Мађарска члан Европске уније…..
pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar