Kako će se Pokrajina boriti protiv korupcije i povlašćenih pojedinaca?

Kontrola ko je u komisijama za izbor direktora javnih preduzeća, javno objavljivanje svih ugovora, sprečavanje dobijanja usluga "preko veze" i druge novine predviđene su predlogom Nacrta antikorupcijskog plana Pokrajinske vlade, koji je od danas na javnoj raspravi.
Kako će se Pokrajina boriti protiv korupcije i povlašćenih pojedinaca?
Foto: Pixabay
U Pokrajini i njenim organima, ali i preduzećima i ustanovama koje kontroliše, postoje brojne oblasti u kojima nema kontrole korupcije i sukoba interesa - na primer, nema posebne regulative koja će reći da li određeni organ treba da primi donaciju ili poklon od drugog, a koji bi uticao na donošenje neke "povlašćene" odluke. Zato će, između ostalog, u narednim mesecima biti donet niz akata kojima će se uvesti jača kontrola u organima Pokrajine, javnim preduzećima i ustanovama. 
 
Pokrajina predviđa da više uvede javnost u proces donošenja akata i propisa, pa će se tako za veći broj akata organizovati javne rasprave. Na taj način se (barem na papiru) smanjuje mogućnost donošenja odluka "iza leđa". Takođe, ako se donosi neki akt koji bi bio bitan za određene ciljne grupe (na primer, osobe sa invaliditetom), rešenje je da se te grupe dodatno obaveštavaju da se donosi akt koji će se njima baviti. Ovo znači, između ostalog, da će se javno objavljivati i akti koji su u proceduri donošenja. 
 
Takođe, uvodi se obaveza javnog objavljivanja svi efekata usvojenih akata koji su bili na javnoj raspravi, što znači da će se sprovoditi više monitoringa.
 
Pokrajina će morati da obrati pažnju i zbog čega ili koga se donosi određeni akt. Planira se uvođenje posebnih mehanizama sprečavanja usvajanja propisa koji bi mogli da budu naklonjeni pojedincu (da, recimo, propisuju tačne uslove koje ispunjava neki funkcioner), ako i obaveza da se pojasni zbog čega je donošenje nekog akta bitno za javni interes i kako će uticati na život građana. Konkretno, Sekretarijat za obrazovanje dobio je zadatak da analizira šta su sve "rizici od korupcije" i da ih definiše do januara 2019. godine, a ti rizici biće uneti u nova dokumenta za borbu protiv korupcije.
 
S obzirom na to da Pokrajina broji mnogo funkcionera, a koji imaju značajnu ulogu u donošenju odluka, potrebno je da građani tačno znaju ko je ko i kakve ugovore funkcioneri zaključuju. Zato će se omogućiti javni uvid u sve ugovore koji su organi pokrajine, preduzeća i ustanove zaključili sa funkcionerima i sa svim zaposlenima - osim uvida u ugovore o radu. To se odnosi na ugovore o privremeno-povremenim poslovima i ugovore o delu, koji će ostati tajna.
 
Takođe, planira se uvođenje građana u proces donošenja budžeta, jer je vidljivo da građani ne razumeju u potpunosti šta koja stavka znači, zašto se donosi i ko ima tačno benefite od pojedinih ulaganja.
 
Kako bi se uvele ove novine, potrebno je do kraja godine menjati Pokrajinsku skupštinsku odluku o budžetu. 
 
Kad je reč o zaštiti uzbunjivača, Predlog nacrta lokalnog antikorupcijskog plana predviđa bolju i transparentniju zaštitu uzbunjivača. Zato će se javno objavljivati rezultati primene internog akta o uzbunjivanju, koji je zakonski obavezan u svim organima. Interesantno je da je Pokrajina pitala 24 svoja organa da li su imali neke sumnje na korupciju - bila je samo jedna prijava sumnje na korupciju i to u Upravi za kapitalna ulaganja, a podatke je dostavio 21 organ.
 
Jedna od najbitnijih oblasti je izbor direktora javnih preduzeća, a s obzirom na to da se u javnim preduzećima nalazi ogroman novac. Mnoga preduzeća ne objavljuju ni one dokumente koje zakonski moraju na svojim sajtovima, a komisije u kojima sede ljudi koji donose odluke o izboru direktora često su, recimo, povezani za kandidatima. 
 
Pokrajina trenutno nema javnu politiku kojom se smanjuju diskreciona ovlašćenja funkcionera, a nema ni kriterijuma za donošenje odluka, za jačanje kontrole i transparentnosti celog postupka. Pokrajina hoće da rad komisija za izbor direktora bude potpuno javan i da se smanji mogućnost sukoba interesa, te da članovi komisija potpisuju izjave da nisu u privatnom interesu. U slučaju da postoji sumnja na sukob interesa, biće izuzeća tih članova. Pokrajina će do kraja novembra ove godine usvojiti opšti akt kojim će definisati kriterijume za imenovanje članova komisije za izbor direktora u javnim preduzećima, a do kraja januara 2019. godine planira se uvođenje obaveznog javnog objavljivanja svih zapisnika komisija za izbor direktora. 
 
Postoji realna mogućnost da određeni službenik i Pokrajini odradi svom poznaniku posao "preko veze", jer ne postoji dovoljna kontrola "diskrecionih prava" koja službenici imaju u svom radu. To znači da ne postoji niko ko kontroliše da li je građanin doneo sve neophodne papire i kako mu je pružena neka usluga mimo propisa. Zato će se do kraja marta naredne godine uvesti i zvaničan nadzor nad relacijom službenik - građanin i pisano urediti ova oblast, kako službenici ne bi mogli da tvrde da je ovaj nadzor pritisak na njihov rad.
 
Kako novac završava u fantomskim medijima
 
Posebna sumnja na korupciju postoji u dodeli budžetskog novca osetljivim grupama, udruženjima građana i medijima. Naime, aktuelni zakonski okvir ne eliminiše u potpunosti mogućnost da grupe povezane sa određenim funkcionerima dobiju sredstva putem konkursa, pa će se uvesti određene novine. 
 
Za početak, analiziraće se kako se iz pokrajinskog budžeta dodeljuje solidarna pomoć, a uvodi se obaveza javnog objavljivanja celokupne dokumentacije iz konkursa namenjenih udruženjima građana i medijima. 
 
"Iako se u ovoj oblasti u prethodnim godinama dosta učinilo u pravcu povećanja transparentnosti, jačanja sistema kontrole i smanjenja diskrecionih ovlašćenja svih organa javne vlasti, izazovi koji postoje u finansiranju udruženja zahtevaju uvek i iznova nove antikorupcijske aktivnosti, koje prate evoluciju 'inovativnih' formi kojima se sredstva iz javnih izvora namenjena udruženjima građana ne koriste za ostvarivanje javnog, već različitih privatnih interesa, na obe strane ovog procesa (predstavnika udruženja i predstavnika organa koji raspolažu sredstvima). Prevencija korupcije u ovoj oblasti može se ostvariti, pre svega, daljim jačanjem transparetnosti celokupnog procesa, kao i jačanjem internih 'odbrambenih mehanizama' svakog organa Pokrajine koji mogu i treba da spreče nastanak različitih nepravilnosti, zloupotreba i korupcije. Drugi veoma važan javni interes koji bi Pokrajina trebalo da štiti i podstiče putem svojih budžetskih davanja tiče se ostvarivanja javnog interesa kroz sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja. Ova oblast je do sada u javnosti izazivala brojne kontroverze, probleme i sumnje u vezi s tim da li organi javne vlasti, pa i Pokrajina kao veoma važan deo celog procesa, na pravi način raspisuje i sprovodi javne konkurse u ovoj oblasti, odnosno da li se budžetska sredstva koriste za ostvarivanje javnog interesa zajednice ili za interese samih organa Pokrajine, određenih političkih opcija ili određenih medija po različitim osnovama bliskih pojedincima ili organima Pokrajine", zaključuje se u Predlogu nacrta antikorupcijskog plana Vojvodine.
 
Jedna od najvećih manipulacija kod dodele budžetskog novca tiče se medija koji konkurišu sa projektom "praćenja rada opštine ili uprave", pa tako dobiju milione kako bi kopirali opštinska saopštenja ili krali delove tuđih izveštaja i vesti. Jedan od poslednjih takvih primera je i firma "Open View", izdavač sajta ePodunavlje, koja je dobila od Grada Smedereva čak sedam miliona dinara, a zauzvrat poslala kopije tuđih, nepotpisanih tekstova. 
 
Novosadski primer ove prakse je portal Brif.rs - detaljnije čitajte OVDE.
 
U narednim mesecima će se uvesti obaveza javne objave celokupne dokumentacije u medijskim projektima - zapisnici o oceni ponuda, izveštaji o stručnoj oceni, ko sve sedi u komisiji za odabir projekata, izveštaji o praćenju i realizaciji projekata itd.
 
Dokument je na javnoj raspravi do 10. maja, a kako možete da se uključite i pošaljete svoje utiske saznajte OVDE.
 
O antikorupcijskom planu za Grad Novi Sad čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Republikanac V

    20.04.2018 13:38
    Pokrajina se ne moze boriti protiv korupcije i povlascenosti jer se pokrajinom vlada iz Beograda. Zna se ko je na vlasti i znamo da zivimo u partokratskom centralistickom sistemu sa kriminalnim miljeom na vlasti.

    Da smo republika i bez kamarile na grbaci onda bi prica bila mnogo drugacija.
  • Nezavisna Vojvodina

    19.04.2018 21:22
    dje ste kmetovi?
    Lepo je sto nas bar ne nazivaju autonomnom Pokrajinom, sada su iskreni, oslovljavaju sa samo Pokrajina=srbijanska gubernija.
  • /

    19.04.2018 19:26
    /
    sada znate kako je u rusiji

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina