"Fiktivni poslodavci sa radnicima koje vode u inostranstvo na rad sklapaju ugovore na granici ili čak kad stignu u zemlju i oni su u stvari trgovci ljudima", rekla je Gavrilović.
Ona je dodala da država ništa ne zna o radnicima koji u ambasadama pojedinih država dobijaju vize i odlaze uz mogućnost da za pola godine dovedu i porodicu.
Načelnica u Inspektoratu rada Maja Ilić rekla je da je inspekcija nedavno u Vojvodini otkrila petnaestak poslodavaca, u stvari posrednika, koji su slali radnike na rad u inostranstvo, a da kod njih nisu bili zaposleni, kako zakon predviđa, najmanje tri meseca.
"Poslodavci najšešće krše zakon tako što ne obezbede sigurnost na radu, pa se povređivanja kriju", rekla je Ilić i dodala da su otkrivene i lažne dozvole sa pravom fotografijom radnika, ali sa netačnim ličnim podacima.
Na nedavno održanom okruglom stolu o unapređenju položaja radnika na radu u inostranstvu, rečeno je da je prošle godine iz Srbije otišlo gotovo 14.000 radnika.
Kako je rečeno, urađen je Nacrt izmena i dopuna Zakona o uslovima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo, pa poslodavci više neće prijavljivati njihov odlazak tom ministarstvu, već samo Centralnom registru Ministarstva finansija, odnosno Poreskoj upravi.
Predstavnik Sindikata radnika u građevinarstvu Saša Torlaković rekao je da je u poslednje vreme "nezaustavljiv odlazak" radnika na rad na crno u inostranstvo i da u Srbiji gotovo da nema više dobrih građevinskih radnika ili ako ih i ima plaćaju se mesečno oko 1.000 evra. "Poslodavce treba drakonski kazniti da se nauče pameti i ne zloupotrebljavaju radnike jer kada se u toj zemlji otkriju zloupotrebe to šteti ugledu Srbije i zatvara to tržište za druge radnike i poslodavce koji poštuju zakon", rekao je Torlaković.
Predstavnica Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Dragana Petković Gajić rekla je da je u maju ove godine u EU usvojen socijalni paket za detaširane radnike u inostranstvo koji treba da obezbedi uslove i zaradu kao i za domaće radnike. Tim zakonom, prema njenim rečima, međutim nisu obuhvaćeni radnici koji se bave međunarodnim transportom i čija se prava u najvećoj meri ne poštuju jer je, zbog njihovog kretanja, objektivno teško utvrditi da li poslodavac ispunjava sve obaveze.
"O evropskom socijalnom paketu postoje dva mišljenja, jedno je da je njegov cilj da poslodavci poštuju prava radnika i da se spreči socijalni damping, a drugi da su to smislile Nemačka i Francuska da bi smanjile priliv radne snage jer poslodavci neće moći da ispune predviđene uslove, što je uvođenje radnog protekcionizma", rekla je Petković Gajić.
Ona je dodala da će SSSS intenzivirati veze sa sindikatima u inostranstvu i da će radnici moći da zatraže pomoć u slučaju da ih poslodavci zloupotrebljavaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Utopija
joca
Dejan
ne mogu besplatno da odem temperaturu da mi izmere.a da ne pricam o ostalim prcojebacinama
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar