Njemu će se, prema odluci javnog tužilaštva u Štutgartu, suditi kao maloletniku, jer je u vreme počinjenog krivičnog dela imao 19 godina, piše
Blic.
Prema navodima optužnice, Johan H. je osumnjičen da je u periodu od decembra 1942. godine do januara 1943. godine direktno odgovoran za ubistvo 13.335 ljudi, koji su u tom periodu dovođeni u logor.
Kako je objašnjeno u optužnici, u pomenutom periodu u Aušvic je stiglo 15 kompozicija vozova sa zarobljenicima, a Johan H. je radio u smenama kao čuvar i odlučivao o njihovoj sudbini, odnosno određivao je ko je radno sposoban. "Nesposobni" su odmah slati u gasne komore.
Johan H. je na saslušanju potvrdio da je bio član SS divizija i da je bio čuvar u Aušvicu, ali je naglasio da nije znao da se tamo odvijaju masovna ubistva.
Ovaj optuženi zločinac rođen je u Rumi 29. marta 1923. godine kao pripadnik manjine podunavskih Švaba u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji.
Prema nezvaničnim informacijama, Johana je u SS divizije regrutovao njegov stric Jozef H, koji je bio oficir u tim zloglasnim jedinicama, a koga su razotkrili lovci na naciste iz Centra Simon Vizental 2000. godine.
Johan H. je jedan od poslednjih otkrivenih nacista sa ovih prostora, nakon Josiasa Kumpfa, rođenog u Novoj Pazovi, a osumnjičenog za smrt više od 8.000 Jevreja u logoru Treblinka.
Kumpf je nekažnjen doživeo 84 godine i preminuo 2009. u Beču, neposredno pred početak suđenja za zločine.
Prema podacima koje je izneo BBC, manje od 50 čuvara iz Aušvica, od 6.500 koliko se pretpostavlja da ih je preživelo rat, osuđeno je za svoje zločine.
Poslednji među njima, Oskar Groning, osuđen je na četiri godine zatvora zbog saučesništva u ubistvu 300.000 Jevreja u Aušvicu. On je umro pre tri meseca u 96. godini u Nemačkoj i nije video dana zatvora.
Komentari 14
@pravda
Ako su neki ucestvovali u zlocinima, onda su oni krivi a ne citavi narodi i neka im se sudi. Vase sprdanje sa vojvodjanima pokazuje krajnji domet vase pameti.
pravda
rehabilitacija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar