Nacrt odluke može se pogledati u opštinskim službama u Bečeju, Novom Bečeju i Žablju, s obzirom na to da se ovaj park prirode neprocenjive vrednosti prostire u ove tri opštine, prenosi Dnevnik.
Stara Tisa ili Čuruški meandir, kako ovaj deo Tise zovu, nalazi se s desne strane današnjeg toka Tise, između Bečeja, Bačkog Gradišta i Čuruga, po kom je dobila i naziv, s obzirom da se Čurug nalazi uz desnu obalu Stare Tise.
Stara Tisa je najveći regulisani meandar koji je, prokopanim kanalom od 7,2 kilometra i nasipom, 1858. godine odvojen od Tise. Dužina formirane mrtvaje iznosi 24,3 kilometra, širina korita oko 100 metara i dubina nekoliko metara.
Cilj zaštite je očuvanje preostalih površina koje pružaju utočište brojnim biljnim i životinjskim vrstama i lako mogu nestati sa ovog područja. Najznačajnija vrednost parka prirode je beli lokvanj koji je na listi prirodnih retkosti Srbije.
Na prostoru Parka prirode živi 166 vrsta ptica, od kojih neke spadaju u najugroženije na planeti, kao, na primer, mali vranac, patka njorka, orao belorepan i stepski soko.
Od sisara, u Parku prirode "Stara Tisa" žive vidre, jazavci, kune belice, hermelini, sve do jednog ugrožene vrste.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Rudolf
Banacanin
mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar